m i' 1/em rit naar liet station .HleeFliiiffowaaFcl in door Cor Oudendijk Het doorkijken van oude foto's levert heel vaak inspiratie voor een terugblik in het verleden. Ik was acht jaar toen ik voor het eerst een fiets kreeg. Nou was 't thuis geen vetpot, geld voor een fiets was er zomaar niet, dus moest er door mijn vader een paar keer worden overgewerkt. De fiets kostte rond de tachtig gulden (we schrijven 1962) en een deel daarvan moest ik wel uit mijn spaarpot betalen, een kleine dertig gulden meen ik. Nadat ik fietsen had geleerd in de Koog, kon ik vanaf dat moment zelf meefietsen, vooral naar station Heerhugowaard. Over de rit daar naar toe gaat in hoofdzaak mijn verhaal. de Boer' was net in die jaren nog een kleine speeltuin, die korte tijd later camping 'De Duizend Eilanden' van Rem Komen zou worden. Bij de kerk hield de bebouwing van de Koog op en over de brug begon het Kerkepadje. Op de nieuwe fiets bij het hek. Echt ver weg ging je in die tijd nog niet, een dag naar Hoorn was al een flink uitje. De fietsen werden uit de werkplaats gehaald (de schilderszaak was net beëindigd) en de fietstocht kon beginnen. Bij 'De Roode Leeuw", waar m'n moeder regelmatig Nelie Kramer en 'tante Klazien' hielp, gingen we de Koog in. Ik verbaasde me altijd over de hoge populieren die er stonden. Als kind lijkt alles trouwens wel groter dan op latere leeftijd. Over de Roosterbrug zag je links de oude boomgaarden staan, het oude huis van Dirk van Kleef en café 'De Schelvis'. Rechts het huis van Reinders en het doktershuis van dokter Wilmink, waar ik een paar jaar daarvoor bijna verdronken was in de vijver. Klaas Metselaar had nog niet zo lang geleden een nieuw huis gebouwd op de plaats van een oude boerderij. Er tegenover had ik op de oude Lagere School in het rechter lokaal nog op de kleuterschool gezeten bij Juf Zeeman. De school stond er nog net zo, evenals het oude cafeetje van Ben van der Vliet. Het stokoude huis van Sijbrand Beets vond ik altijd erg interessant. In de muur zaten muurankers met het jaartal 1752. Als je als kind stiekem door de ramen keek dan zag je een grote foto op tafel staan. Later hoorde ik dat daarop zijn zoon stond die in Indonesië was omgeko men. Op de plek waar een paar jaar later de Wilgenlaan zou komen stond een houten boetje dat in gebruik was als 'garage' van Nic. Jonker. Op de oude 'weid van Klaas Het oude Kerkepadje links met rechts de later aangelegde rijweg die nu Langebalkweg heet. Ondanks de klinkerweg, die evenwijdig aan het oude betonpad lag, bleef de naam Kerkepadje gehandhaafd. Links strekte zich een hele rij oude huizen uit waarvan ik van de meeste wist wie er woonde. Glas, Engel, Bergen, Tesselaar, Hessing, Komen, Schoenmaker, Stapel, om er maar een paar te noemen. Rechts keek je tot aan de Broekerhoek toe over sloten en akkers. Klaas Hessing had op een akkertje een vissers- boetje gebouwd, vlakbij het 'Waie gat'. Aan de rechter kant van het Kerkepadje stond maar één gebouw en dat was de boet van Jan Groen. Hier ging je al de 'klucht' van de Langebalk op en zag je links het 'watermechien' en rechts het huisje van Klaas Hart. Hier speelde ik als kind vaak in die tijd met Peter Hart, een zoon van Klaas. De zogenaamde boet van Jan Groen, die vlak voor de platte betonnen brug rechts van de weg stond. 12 Oktober 2003

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2003 | | pagina 14