.TL, Bijzondere Brandweer Belevenissen De stalhouder Herman Wolfswinkel ontdekte een brand bij zijn buren aan de overkant van de straatweg. Hij belde de brandweer van Noord-Scharwoude die uitrukte om de brand te bestrijden. Na korte tijd arriveerde de opper- commandant en sprak: "Jongens, jullie zijn wel goed aan het blussen, maar dit pand waar de brand is staat juist naast onze gemeente grens. Ik zal de brandweer van Heerhugowaard bellen, dan kunnen die het blussen overnemen." Na een aantal minuten kwam inderdaad de Heerhugowaardse brandweer aanrijden. De manschap pen bleven echter in de auto zitten en de bevelvoerder zei: "We gaan weer terug naar huis, dit is namelijk een brand je precies buiten onze gemeente. Het is daar gemeente Harenkarspel." Uiteindelijk kwam de brandweer uit Dirkshorn die het blussen overnam. Zo kun je gekke situaties krijgen op zo'n drielandenpunt. Enkele jaren later in 1961 ontstond brand in de timmer fabriek van Jac. Henselmans aan de Spoorstraat in Oudkarspel. Ook dit gebouw had als dakbedekking asbestplaten die zeer luidruchtig knalden. Zowel bij Kloosterboer als bij Henselmans lagen de stukken asbest in de hele omtrek verspreid. Het gevaar daarvan was toen nog onbekend en er kwamen geen 'maanmannetjes' om het op te ruimen. Volgens een 'deskundige' uit onze groep waren we in die tijd veel meer 'asbestbestendig'. Asbest De gevaren bij brand werden achteraf bekeken zwaar onderschat. Bij een brand van koelhuis Kloosterboer in 1956 te Broek op Langedijk knalden de asbestplaten waarmee het dak was gedekt, met veel lawaai de lucht in. Het koelhuis van de firma Gebr.Kloosterboer na de brand van 24 september 1956. (foto Cees Rutsen) Oktober 2003 11 £3?3

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2003 | | pagina 13