Bijzondere Brandweer Belevenissen Als de wijzerplaat met een waterstraal werd bereikt was alles in orde. In dit geval de wijzerplaat van de NH kerk in Noord-Scharwoude. Grote verandering We komen bij het volgende merkwaardig voorval terecht in het jaar 1930. We kunnen een verslag lezen over een brandweeroefening. De journalist omschrijft dit als volgt: We stonden versteld van het geringe aantal manschappen dat aan deze oefening deelnam. Toch was men in staat om op twee totaal verschillende plaatsen water te geven. Hoe was dat mogelijk. De gemeente Oudkarspel beschikt over niet minder dan 22 brandkranen, waardoor men vrij gemakkelijk op twee plaatsen gelijk kan blussen. De burgemeester vertelde ons het volgende: "De vroegere brandweer bestond uit 190 man. Dit aantal is nu terug gebracht op tachtig manschappen. Voorheen hadden we veel mannen nodig voor het bedienen van de spuit. Denk maar aan de pompers. Dank zij de waterleiding kan de oude spuit nu worden weggedaan. Op drie plaatsen in de gemeente is wat materiaal ondergebracht bestaande uit een standpijp, wat slangen en straalpijpen. De oude kaarslantaarns zijn vervangen door moderne benzine lampen, wat óók een enorme verbetering is." Zo dacht men er dus over in 1930. Samenvoeging en gevolgen In het jaar 1941 werden de Langedijker dorpen samen gevoegd tot één gemeente Langedijk. Elk dorp had toen nog z'n eigen brandweerkorps dat zeer gebrekkig was uitgerust. De brandweer van Oudkarspel kreeg een auto. Ze waren apetrots want vóór die tijd moesten ze lopen met het motorspuitje op een handwagentje. De auto die ze kregen was een jeep, zo'n klein open leger- autootje. "Als jullie die zelf een beetje verbouwen en praktisch inrichten hebben jullie een mooie brandweer auto,"sprak de toenmalige oppercommandant. In die tijd was er voor de brandweer heel weinig geld beschikbaar. De Oudkarspelaren gingen met ijver aan het werk.Hier een plankje, daar een bankje en dan nog een dwarsbankje achterop en alles kreeg warempel nog een streekje rode verf. Bij de eerste oefening waren de verwachtingen dan ook zeer hoog gespannen. Het korps stond aangetreden en moest een denkbeeldige brand blussen. Na het comman do 'uitrukken' werd de jeep gestart en sprongen de mannen in de auto. Ze kwamen niet ver. Blijkbaar waren de technische berekeningen niet juist geweest, want de brandweerauto steigerde. De voorwielen gingen van de grond doordat er teveel manschappen achterop de jeep zaten. "'t Loikt wel een peerd," zei Piet Klingeier, die altijd op een houtwagen met paarden had gereden. Het werd geen overweldigend succes. Donateurs De plaatselijke korpsen waren arm. De brandweerlieden betaalden zelf nog contributie om een enigszins feeste lijke jaarvergadering te houden. Om uit deze financiële moeilijkheden te komen ging men er op uit om donateurs te werven. Huis aan huis werd men gevraagd. Heel veel mensen deden hier aan mee aangezien men het nut van de brandweer wel inzag en de donaties niet zo hoog waren. Eén of twee gulden was het bedrag dat vrijwillig werd geofferd. Dit was in die tijd nog wel een bedrag om even over na te denken. Donateur zijn van iets, betekent dat je die club of vereni ging wilt steunen. Vaak wordt ervan uitgegaan dat er ook wat tegenover moet staan. Wie donateur is van een muziekvereniging mag gratis naar een uitvoering of concert. Een inwoner van Zuid-Scharwoude dacht er blijkbaar ook zo over, want toen men bij hem aan de deur kwam voor zijn jaarlijkse bijdrage, zei hij: "Ik wou maar bedanke as donateur. Woi worre alle twei wat ouwer en as 'r brand is gane we toch gien meer te koik." Verwarring De stalhouderij en het café van Wolfswinkel stond vlak bij het spoorwegviaduct bij de Smuigel richting Verlaat. Nu is daar ziekenvervoer en taxi Dekker gevestigd. Vóór de grenswijziging met Heerhugowaard was het daar gemeente Noord-Scharwoude. 10 Oktober 2003

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2003 | | pagina 12