ij^ondlere ranclLweer elevenissen door fan Ifff Wanneer een kort overzicht wordt geschetst van de plaatselijke brandweergeschiedenis over de laatste paar honderd jaar dan zou dat een vrij droge opsomming worden van feiten. Als we de bijzondere voorvallen eruit gaan pikken wordt het al een wat interessanter verhaal. Onvoorstelbaar Om te beginnen gaan we ver terug in het verleden, name lijk naar de grote brand van Broek in het jaar 1793. Daar werden op 10 april 41 huizen een prooi van de vlammen. Dit is zeker een bijzonder voorval. Onvoorstelbaar is dat als blusmiddelen aanwezig waren, vier houten bakken en een aantal hoosnappen. Alle omliggende dorpen beschik ten wel over een brandspuit. De zuinigheid van het gemeentebestuur werd hier wel zwaar gestraft. Brandweeroefening Met een grote sprong in de geschiedenis komen we in het jaar 1895 en wel in het dorp Noord-Scharwoude. Hoe zag de brandweer er toen uit in zo'n dorp? Een handpomp op een wagentje dat werd gestald in het brandspuithuisje en dat door de mannen werd getrokken naar de brand- plaats. Alle mannen uit het dorp van 18 jaar en ouder waren ingedeeld bij de brandweer en daardoor beschikte men over zo'n 170 mannen. Deze waren ingedeeld als pompers, lantaarndragers, kringsluiters (om het publiek op afstand te houden) enzovoort. Oefeningen waren er één of twee maal in het jaar en beperkte zich meestal tot het kijken of de pomp nog wel werkte. Waar de oefening werd gehouden is ook al onvoorstel baar, namelijk op het kerkhof. Als bij het omhoog spuiten bij de kerk de wijzerplaat werd bereikt ging er een gejuich op en was ieder in de overtuiging dat we een goede brandweer hadden. Bluswerkzaamheden bij de grote brand in het jaar 1793, waarbij 41 lunzen in vlammen opgingen. In het eerste huisje links was de brandspuit ondergebracht. Rechts de ingang van de Kerkelaan in Noord-Scharwoude Oktober 2003 9 A'JHp V

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2003 | | pagina 11