Hei L< t angeojjKei0 v^a bare door Cees Rutsen Het Langedijker Cabaretgezelschap van het eerste tiur. vd.n.r.: l.Theo van Zelst, 2.Ger Hop, 3.Piet Tromp, d.Atie Kuiper, 5.Hannie Wolfswinkel, 6.Klaas Schuit, 7.Jan Klinkert, 8.Gert Goudsblom Overal werden optochten, kinderfeesten, bevrijdings feesten, buurtfeesten, oranjefeesten en dansavonden georganiseerd, 't Feesten was zo gezegd niet van de lucht. Elke plaats, klein of groot, organiseerde wel wat, middels een bij elkaar geroepen comité of een nog bestaande oranjevereniging een feestavond. Zo ook in Langedijk. Alles werd met eigen krachten gedaan en dat gaf ook wel aanleiding tot kritiek over de kwaliteit. Dit kwam vooral tot uiting in een ingezonden stuk van de kleermaker Theo Na die eerste uitvoering in Oudkarspel werd al direct een uitnodiging ontvangen uit Nieuwe Niedorp en Beverwijk om ook daar op te treden, 't Was het begin van een lange reeks jaren Langedijker Cabaret. En zo ontstond ook een avondvul lend programma, waarin het publiek zich prima kon vin den. Was het een wonder dat men in omliggende gemeen ten er lucht van kreeg dat er in Langedijk uitstekend cabaret op de planken werd gebracht? Meer en meer werd men gevraagd om op te treden. De artiesten voelden zich gevleid, maar begonnen toch ook zakelijk te denken. "Ja," zei Ger Hop, "ze willen dan wel een feest geven, maar niet van onze centen." En zo moesten de onkosten van vervoer, kleding, rekwisieten e.d. vergoed worden en de medewerkers vroegen bovendien een bedrag voor de optredens als vergoeding voor de tijd die zij er aan besteed hadden. Dat was overigens geen enkel bezwaar en voortaan werd er een vast bedrag afgesproken. Inleiding Toen vorig jaar een foto van het Langedijker Cabaret op de bestuurstafel belandde, realiseerden we ons dat 't tijd werd om de geschiedenis hiervan eens nader te onder zoeken. Aan de heren P. Tromp en P. Wolfswinkel werd gevraagd of zij hierbij behulpzaam wilden zijn. Vooral aan de in januari 2002 overleden Piet Wolfswinkel, die zijn plakboeken en foto's ter inzage gaf, is het te danken dat wij hiervan wat op schrift konden stellen. We zouden voor hem geen mooier in memoriam kunnen bedenken. Het ontstaan van het cabaret Toen na vijf jaar bezetting de Duitsers op 5 mei 1945 capituleerden, verkeerde het land weliswaar in een grenzeloze armoede, maar de bevolking kon weer opgelucht ademhalen en allerwegen was er de bereidheid om de schouders er weer onder te zetten. Vijf jaren bezet ting hadden enorme beperkingen gehad op het uitgaans leven. Razzia's, avondklok, dansverbod, ontberingen en gebrek hadden hun weerslag gehad op de bevolking en toen de bevrijding een feit was sloegen de stoppen door. van Zeist uit Oudkarspel. Er kwam een antwoord op deze reactie van Van Zeist onder het motto: doe dan zelf eens wat. Van Zeist stapte op een goede dag naar Jan Klinkert, de promotor van de Langedijker Operette vereniging Caecilia, met gevolg dat besloten werd om eens een avond op te treden op de oranjefeesten in Oudkarspel. Mensen die hun sporen in het verleden hadden verdiend in de kleinkunst, werd gevraagd om zo'n bevrijdingsfeest op te luisteren. Solisten van de operettevereniging en van de toneelvereniging waren direct bereid hun medewerking te verlenen. Men vond in Ger Hop een man die op de piano het muzikale gedeelte voor zijn rekening nam. Hannie Wolfswinkel, Piet Tromp en later ook Piet Wolfswinkel namen de zang voor hun rekening. Voor de schetsen tekenden Gert Goudsblom, Jan Klinkert, Klaas Schuit, Theo van Zeist, Atie Kuiper en Marie Molenaar. Een regelrechte topper werd de schets van Gert Goudsblom en Jan Klinkert als Arie en Guurtje, maar ook schetsen als Behang, de Babysitter, Jonas helpt, de Fotograaf en de Dubbelganger waren daverende successen. De latere medewerkster Didie Deute- kom, met haar kostelijke voordracht De wolf en de zeuven goitjes oogstte even eens veel succes. Oktober 2002 5

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2002 | | pagina 7