De Langedijker jeugdvereniging "De Spoorzoekers" in de eerste jaren na de oorlog Keizer over het gebrek aan samenwerking tus sen de N.J.N. afd. Langedijk en De Spoorzoekers wat er de oorzaak van zou zijn dat een reünie-Pinksterkamp van de Spoorzoekers niet door kon gaan. Er was namelijk ook een Districtspinksterkamp van de N.J.N. in Gaasterland waar veel belangstelling voor was. Als redacteur trachtte Dick Mienes de zaak te sussen. Jan Moraal bracht ook uitge breid zijn mening. Uiteindelijk zijn bevredi gende afspraken gemaakt en organiseerden de Spoorzoekers hun Pinksterkamp op kleinere schaal in Groet.Beide kampen waren uitste kend geslaagd, getuige de uitgebreide versla gen ervan. Achteraf gezien markeerden deze drie nummers van "De Spoorzoeker" niet alleen een crisis in het bestaan van de jeugd vereniging maar ook het hoogtepunt in de veertienjarige geschiedenis van het blad. 1) C. Dullemond Zomerkamp Lanteren 1947; maaltijd bij de boerderij. V.l.n.r.: Nelly Wagenaar, Betty en Tiny Deutekom, Jopie Mol, Geric Mienes, Kees Dullemond, Nettie Zeeman, Henk Dullemond, Arie Rus, Jan Keizer, Rijn Wolfswinkel, Herman Kuiper. Scharwoude, boekhandel Otto Broek op Langendijk. Natuurlijk moeten we deze kaarten ook nog zo gauw mogelijk kwijt. Alle leden moeten daarom evengoed aan deze en gene vragen of ze een kaart willen hebben. Verkoop je dan een of meer kaarten, dan kun je deze halen bij een van de bovengenoemden. Dus doe je best. Er mag geen plaats leeg blijven de 31ste October! N.J.N. hoog!" In het volgende nummer van 29 oktober verscheen het bericht dat de propaganda-avond totaal was uitverkocht. Jan Keizer verrichtte als voorzitter van de NJN afd. Langedijk de opening en de heer Mandemaker sprak een propagandistisch woord. De film "Texel, de parel der Waddeneilanden" werd vertoond en het slotwoord werd uitgesproken door burgemeester Schelhaas. De program mapunten werden afgewisseld met muziek waarbij Betty Deutekom en Nel Wagenaar met de accordeon de gitaar muziek van Jan Moraal moesten begeleiden. Ikzelf werd er op het laatste moment ook bij gevraagd om de gitaar te mishandelen, maar de valse tonen drongen waarschijnlijk niet tot het publiek door. Eén van de nummers herinner ik me nog: romanti sche marsmuziek van Schubert! De avond werd een doorslaand succes, maar er werd slechts een summier verslag van gemaakt. Het blad "De Spoorzoeker" had geen advertenties behalve in speciale colportagenummers. Wel werd in het nummer van 1 december 1945 een soort advertentie ludiek gebracht. Daar stond een gedicht getiteld "Onze Advertenties" van Herman Kuiper. Af en toe werden N.J.N.-artikelen aange prezen. In het nummer van 16 oktober 1948 ver scheen van de hand van Jopie Mol de aanmoedi ging om toch vooral te kopen. De nummers van 3, 17 en 31 januari 1948 werden gekenmerkt door een felle pennenstrijd tussen Herman Kuiper en Jan De schrijver is een van de zoons van het toenmalige hoofd van de openbare ULO-school te Noord-Scharwoude. Als lid van de "Valken" heeft hij de periode van de oprichting en eerste activiteiten niet persoonlijk meegemaakt. De lezers worden uitgenodigd aanvullingen en commen taar hierop in te sturen. NOOT: 1) Het blad heeft bestaan van eind 1945 tot waar schijnlijk eind 1959. Noot redactie: Omwille van de beschikbare ruimte en de lees baarheid zijn de verschillende, soms uitgebreide citaten weggela ten c.q. ingekort. Dit is gebeurd in overleg met de heer Dullemond. Wij kunnen ons echter voorstellen dat oud Spoorzoekers dit betreuren. Het volledige verslag van de heer Dullemond ligt evenwel ter inzage in 't Regthuis in Oudkarspel. Daar kunnen ook de kopieën van De Spoorzoeker worden inge keken. 'Piepers jassen' met begeleiding van Kees Dullemond op de gitaar op het Zomerkamp in Wezep van 1952. Oktober 2002 39

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2002 | | pagina 41