D D e angecLijKer jeugd vereniging e upoorzoeMFs in de eerste jaren na rile oor door C. Didlemond 9 a 66 9? O' Inleiding Enkele van de prettige dingen die ik me herinner uit de laatste jaren van de oorlog hadden te maken met door de jeugd opgerichte clubs en wat serieuzere verenigingen die door ouderen werden geleid. Er was heel vroeg al een klein jongensclubje, de "Gopo-Club" die deed aan goo chelen en poppenkast. TMB ("The Merry Boys", eerder genoemd "The Merry Band") voerde toneelstukjes op o.a. in een (door de leden) netjes opgeruimde en schoonge maakte koolboet in de Oosterstraat te Noord- Scharwoude. Er werden tegen betaling van enkele centen filmvoorstellingen gegeven in één van de jongensslaap kamers van ons huis, de ambtswoning van het hoofd van de ULO-school tegenover het toenmalige gemeentehuis. Een oude bedstee diende als projectiecabine. Daar stond een soort toverlantaarn waar stilstaande zwart-witbeel- den op film vertoond werden over allerlei sprookjes en vertellingen. Ook documentaires, zoals die over een luxu eus passagiersschip, werden getoond, maar daar was de jeugd minder in geïnteresseerd. In de pauze werd gepof te maïs verkocht. De geldelijke opbrengst van het geheel werd besteed aan een nieuwe film die bij de POC (Projectie Onderwijs Centrale) kon worden besteld. Het adres herinner ik me nog: Graafseweg IA Nijmegen. Altijd moest vooruit worden betaald en dat ging goed tot de laatste keer: Toen verdween de POC door het bombar- Rechts het oude schoolhuis van de ULO in Noord-Scharwoude. De woning werd later gesloopt t.b.v. een parkeerterrein. Het hek rechts is nu het parkeerterrein vóór de zvinkel van Middelburg- dement op Nijmegen. Natuurlijk verliepen al die optre dens niet vlekkeloos. Tijdens de uitvoering van "Dieven in de Wachtkamer" viel een bank met patiënten achter over achter de coulissen. Dat was het meest geslaagde moment van de hele avond! Turnen deed je bij "Hercules" op het toneel bij zaal Tivoli van Jan de Bakker. Er bestond een jeugdafdeling van de schaakclub "Schaakmat" en er was een jeugd-voetbalclubje DSV (Door Samenwerking Vooruit) dat natuurlijk geen echte concurrent van DTS of LSVV was. Ook was er een jon- gensschaatsclub onder leiding van Piet Heidsma die een clubblad verspreidde. Een zelfgemaakte hectograaf pro duceerde kopieën van een met speciale "aniline-inkt" beschreven vel papier. Het recept ervoor kwam uit een knutselboek en de ingrediënten kon je kopen bij drogiste rij Bakker tegenover smid Bos. We schaatsten veel, de winters waren toen nog streng... De Spoorzoekers Na de oorlog begon het verenigingsleven flink op te bloeien. De operettevereniging "Caecilia" oefende iedere week in Concordia naast ons huis en daarom kon ik de aria's uit "Das Land des Lachelns" en "Die lustige Witwe" wel dromen. Naast JIT (Jeugd Is Toekomst) als jeugdvereniging was er dan "De Spoorzoekers". Deze was in de zomer van 1945 opgericht door de heren Mienes, Mandemaker en Riekwel. De laatste, een evacué uit Den Helder, was hopman bij de Padvinders en keerde al spoedig naar Den Helder terug. Later werd de jeugdvereniging in feite gedra gen door de heer Kriek, hoofd van de OLS te Noord-Scharwoude, bij gestaan door zijn echtgenote en de heer Langereis, onderwijzer aan die school. De club begon in de vorm van twee patrouilles van elk zes jongens, de "Kieviten" en de "Koekoeken". Eén van de jongens was patrouilleleider en moest zijn gezag laten gelden. Zo leerde hij al gauw verantwoor delijkheid te dragen. Later kwamen daar de "Valken" en de "Houtduiven" bij, de eerste gerek ruteerd uit de hiervoor genoemde TMB, zelf weer ontstaan uit jon gens die blaasinstrumenten leerden bespelen in de "Harmonie" van de heer Pranger. Oktober 2002 9 O 35

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2002 | | pagina 37