m Roerige tijden in de Ned. Herv. kerk in de 19e eeuw Gevolgen in Zuid-Scharwoude Deze gebeurtenis had ook zijn weerslag in Zuid-Scharwoude, getuige de brieven van de Kerkenraad der Ned.Herv.Ge- meente aan C.Ootjers Azn, die op de één of andere manier bewaard zijn gebleven. Op 9 december 1887 zonden Jan Bak Jzn en A.Hartog een schrijven aan de Kerkenraad waarin zij, evenals in Amsterdam, aan de Kerkenraad als plicht voor stellen en tevens verzoeken richt ten om de reformatie der kerk ter hand te nemen. In 't vrijzinnige Zuid-Scharwoude was daar natuurlijk geen sprake van en het antwoord liet dan ook niet lang op zich wachten. Nog geen drie weken later, name lijk op 3 december, schrijft Ds.A.G.Reede, die toen predikant in Zuid-Scharwoude was, na gehouden ruggespraak met de Kerkenraad een brief op poten aan beide heren waarin ze ernstig werden berispt. In deze brief zette hij duidelijk uiteen hoe zij zich, door zich aan te sluiten bij de revolutionaire beweging onder Dr Abraham Kuyper, in en tegenover de kerk zich schuldig maakten aan opstand tegen de wetten, besturen en regle menten van de Ned.Herv.kerk. Al op 6 januari 1888 kreeg Ds.Reede een brief terug maar nu hadden Jan Bak en A.Hartog versterking gezocht. Hun brief werd mede ondertekend door C.Bak Jzn, C.Bak Jaczn en Cornelis Ootjers Azn. In hun schrijven hielden zij vol in hun ver zet tegen en niet erkenning van de kerkelijke besturen. Door de Kerkenraad werd daarom geconstateerd dat deze vijf personen zich openlijk hadden aangesloten bij een nieuwe gemeente te Noord-Scharwoude, zich noe mende de Ned.Gereformeerde Kerk (gewoonlijk de dole rende geheten) en alzo alle banden met de Ned. Herv. Kerk hadden verbroken. En passant werd genoteerd dat Klaas Kliffen Kzn te Zuid-Scharwoude zich ook zou heb ben aangesloten bij de nieuwe gemeente, aangezien hij aldaar zijn kind door de heer Rvan Son, afgezet predikant te Amsterdam, had laten dopen. Poging tot verzoening Op 9 januari 1888 werd er in Noord-Scharwoude door de gereformeerde gemeente een openbare samenkomst gehouden, die onder leiding stond van de heer P.van Son. Ds. Reede was hiervoor ook uitgenodigd om de zaak van de zes afvallige leden mondeling te bespreken, maar dat werd 'beantwoord door weigering van alle besprekingen en later door vuigen laster van personen'. Hier werd gedoeld op het oproer wat die avond in Noord-Scharwoude plaats vond. Nadat Ds. Reede was vertrokken brak er een waar De Gereformeerde kerk in Noord-Scharwoudedie tot stand kwam in 1888. In de volksmond werd dit 'de Fijne boet' genoemd. Later verrees hier een ander kerkgebouw dat weer is gesloopt voor de NMB (later ING-bank). Links op de foto is nog het net het pand te zien dat nu in gebruik is bij Makelaar Jan Boontjes op de hoek van de Willem de Zwijgerstraat. oproer los tussen voor- en tegenstanders. Er werd met bij bels en kerkboeken gegooid, straatstenen vlogen door de ruiten en Ds. Van Son moest tenslotte zelfs met een schuitje naar de Spoorstraat worden gebracht om van daar het station te bereiken in Noord-Scharwoude. Zelfs de burgemeester en de veldwachter moesten er aan te pas komen om de orde te herstellen. Alzo was een poging tot verzoening op een faliekante mislukking uitgelopen. Veroordeling en uitspraak Aangezien elke weg was afgesneden om de "door hen begane verkeerdheden door raadgeving en terechtwijzing in den geest van broederlijke liefde uit de weg te ruimen" werd vol gens een hele reeks artikelen van de kerkelijke reglemen ten recht gesproken. Verklaard werd dat genoemde zes personen: -1 schuldig werden bevonden aan verstoring van orde en rust en aan verbreking der bij hun bevestiging als lidmaten gedane beloften en dien tengevolge, -2 vervallen van bevoegdheid tot het uitoefenen van kerkelijke rechten en het aanvaarden van kerkelijke bedieningen voor onbepaalde tijd. -3 Ontzet van het lidmaatschap der Nederlands Hervormde Kerk. De beslissing werd openbaar gemaakt in de Kerkelijke Courant, weekblad van de N.H.kerk. Op 13 februari 1888 werd dit "vonnis" bekrachtigd en ondertekend door A.G.Reede, predikant, C.Voerman, KI.Zeeman en Jacob Pluister, ouderlingen en Cornelis Berkhouwer en Pieter Molenaar, beiden diakenen. Oktober 2002 33

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2002 | | pagina 35