hT (dulMbele acLternaam? umoe kwani daf? door Cor Oudendijk njen Een dubbele achternaam, dan denk je al gauw aan iemand van adel. Toch is dat in de meeste gevallen niet het geval. Soms dreigde een familienaam in de mannelij ke lijn uit te sterven en werd moeders naam toegevoegd. We kennen in West-Friesland zo combinaties als Groenewoud Kramer, Oostwoud Wijdenes en Wijdenes Spaans. In ons vorige blad kwam de naam Van der Zon Brouwer voort uit dankbaarheid van Van der Zon die de naam Brouwer van zijn pleegouders aan zijn naam toe voegde. Er is evenwel ook de mogelijkheid van dubbele namen bij 'voorkinderen', oftewel kinderen die werden geboren voordat de ouders getrouwd waren. Vaak wer den deze kinderen bij een huwelijk alsnog 'geëcht' en kreeg het kind of de kinderen alsnog de naam van de vader. Jammer genoeg werden kinderen uit buitenechte lijke relaties daar vaak op aangekeken, terwijl ze er toch niets aan konden doen. De naam Nol Pover In Langedijk, met name in Zuid-Scharwoude, bestond lange tijd de dubbele naam Nol Pover. Daarnaast liepen er ook mensen rond die gewoon Nol heetten, maar ook de achternaam Pover bestond. Ik wilde hier toch eens wat meer over weten, temeer omdat ik ooit een foto kreeg van wijlen Aldert Nol Pover (geboren in 1899) waarop hij afgebeeld staat als klein jochie met ouders en zusje. Een zoektochtje in het Regionaal Archief te Alkmaar leverde een paar interessante dingen op. Hieronder wil ik in het kort weergeven hoe de dubbele achternaam in de wereld kwam. In eerste instantie had ik alle Nollen en alle Povers opgeschreven, maar dat zou geen leesbaar verhaal opleveren. We gaan dus in rechte lijn door de familie heen. De zoektocht begon verrassenderwijs in Sint Pancras. Daar bleken zo'n twee eeuwen geleden nogal wat men sen te wonen die zowel Nol als Nollen werden genoemd. Het zal dus goed mogelijk zijn dat de achternaam afkom stig is van de buurtschap De Nollen tussen Sint Pancras en Oudorp. We beginnen bij Jacob Aldertszn Nol, geboren/gedoopt op 26 november 1809 in Sint Pancras. Hij was een zoon van Aldert Pieterszn Nol of Nollen en Jantje Jacobs Schoon. Jacob kwam uit een gezin van vijf kinderen waarvan hij de middelste was. De vader van Aldert, Pieter Arijszn, werd nog voluit Nollen genoemd. In de volgende generaties blijft het beperkt tot Nol. Jacob kreeg op een gegeven moment verkering met Trijntje Pover uit Zuid-Scharwoude, dochter van Jan Pover en Hester (ook wel Ester) Blom. De verkering mondde uit, zoals natuurlijk wel vaker gebeurde, in een zwangerschap. Het feit dat Jacob ten tijde hiervan afwe zig was zal te maken hebben gehad met zijn militaire plicht op dat moment. Het is niet ondenkbaar dat Jacob, die te boek staat als kanonnier bij de Rijdende Batterij no 10 in Helvoirt, vanwege mobilisatie was opgeroepen. Net in die tijd speelde namelijk de Belgische onafhankelijk heidsstrijd. Op 26 maart 1834 beviel Trijntje Pover, dienstmaagd en 27 jaar oud, van een zoon. Omdat Trijntje niet gehuwd was werd de aangifte van geboorte gedaan door haar vader Jan Pover en Arie van Twuyver. Deze laatste deed dat op verzoek van de vroedvrouw Jacoba Smit uit Noord- Scharwoude. Het kind werd Alderd Nol Pover genoemd. De achternaam van vader Jacob Nol werd dus min of meer als tweede voornaam gebruikt. Kennelijk zag Jacob kans om tussendoor naar Langedijk te komen, want op 22 maart 1835 vond het huwelijk plaats tussen hem en Trijntje. Kleine Aldert (de 'd' aan het eind bij zijn geboor te was fout) was toen bijna een jaar oud. Op 7 december van datzelfde jaar kreeg Aldert een broertje dat Jan werd genoemd. Kleine Jan heette alleen Nol van zijn achter naam. Vader Jacob was op dat moment nog steeds kanon nier in Helvoirt. In de jaren daarna dienden zich nog meer kinderen aan die allen de naam Nol kregen. Aldert bleef evenwel te boek staan als Aldert Nol Pover. Aldert Nol Pover kreeg verkering met Antje Heneweer. Op 28 april 1861 trouwden zij in Zuid-Scharwoude. Opvallend in de huwelijksakte is dat Aldert (weer met een 'd') als onechte zoon van Trijntje Pover wordt genoemd. Zijn vader Jacob Nol is getuige en wordt genoemd als 'gehuwd met de moeder van den bruidegom' ter wijl toch duidelijk is dat Jacob wel de vader van Aldert moet zijn geweest. De huwelijksakte is door diverse men sen ondertekend, maar niet door de bruidegom Aldert en zijn moeder. Beiden verklaarden niet te kunnen schrijven. Een ander bewijs van natuurlijke broers is het huwelijk van Alderts zuster Jantje met Nicolaas Anslijn in 1874. De getuigen van Jantje zijn Jan Nol, broeder en buur en Aldert Nol Pover natuurlijke broer. Ook toen wist men kennelijk weer geen raad met de dubbele naam want de ambtenaar streepte later 'Nol' weer door. Het huwelijk van Aldert Nol Pover en Antje Heneweer bracht vijf kinderen voort; Trijntje in 1862, Ester in 1864, Jacob op 29 september 1865, Neeltje in 1866 en Grietje in 1870. De eerste drie kregen weer de achternaam Nol Pover mee, de andere twee staan als Nol in het geboorte register. De vernoeming van Ester kan verwijzen naar Alderts grootmoeder van moeders kant Ester of Hester Blom. Vader Jacob werd trouwens ook trouw vernoemd. Bij de geboorteaangiften werd overigens vader Alderd (met een 'd') geschreven met een 't'. Pas op 29 januari 1884 werd een uitvoerige acte opgemaakt waarin de 't' weer gewijzigd werd in een 'd'. De verschrijving bij zijn geboorte heeft hem dus altijd achtervolgd. 30 Oktober 2002

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2002 | | pagina 32