D; ie mooie molen door Jan IJff ten al over verhuur van deze eilan den gesproken, die echter toen de naam van "Bergeswerc" droegen. Welke de datum is van de grote inpoldering van dit gebiedje is niet precies aan te geven, maar enkele Noordscharwouders waren wel zo slim om een dijkje om dit gebied te maken. Iets wat een behoorlijke landaanwinst betekende. Een inpoldering heeft echter wel gevol gen, namelijk dat ook de water stand op peil moet worden gehou den. De personen op de foto zijn vd.n.r. l.A.Barten, 2.J.Kliffen, 3.A é.F.Moeijes, 5.1}.Kaan. De sluiswachter poseerde hier met De Amerikaanse windmolen, welke vroeger de Noordscharwouder polder bemaalde, is zeker één van de meest gefotografeerde plekjes van Noord-Scharwoude geweest. De plaats waar deze molen stond was even ten zuiden van de tegenwoordige Roskamsluis. Op de foto staat hij nog vrij eenzaam aan de voet van de dijk van de polder Heerhugowaard. We zien rechts nog een stukje van de Noordscharwouderpolder. Door de aanleg van de Westerweg kwam de molen aan een vrij druk ke verkeersweg te staan. Honder den auto's passeerden en veel auto mobilisten stopten om van deze toch wel vrij bijzondere molen een plaatje te maken. Natuurlijk heeft deze molen daar niet altijd gestaan, maar heeft hij een paar voorgangers gehad. In het kort moeten we dan de geschiede nis even napluizen, hoe, wat en waarom. De eerste molens Het is eerst in het jaar 1754 dat gesproken wordt over een molen. Het werd een type dat in die tijd nogal vaak werd gebruikt, namelijk een schepradmolen. Het water behoefde in die tijd nog niet zo hoog te worden "opgetild', zodat eeir scheprad voldoende was. In later tijd, toen het land lager kwam te liggen en het water hoger werd, kwam de vijzelmolen in gebruik. Een vijzel, een soort houten kurkentrekker, trekt het water veel hoger op. Verder is bekend dat de schepradmolen werd vervangen door een wipwatermo- len. Plaatselijk werd dit soort molens een kap- of kotmo len genoemd. De al genoemde vijzel in deze molen was een enorme verbetering. Van deze molen, die in 1855 werd geplaatst, is nog een mooie foto bewaard gebleven. Barten de sluisiuachter, het polderbestuur. Bergeswerc We moeten terug gaan naar de tijd dat de Heerhugowaard, "de Groote Waert" genaamd, nog een groot en soms wild water was. Zo tegen de dijk aan bij Noord-Scharwoude was een vrij ondiep gedeelte met daarin enkele eilanden, stukken land dus die droog vielen. In het jaar 1343 wordt in oude documen- De mooie oude molen die gesloopt is in 1916. 28 Oktober 2002 9i

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2002 | | pagina 30