oeJklbegpreJkin door redactie Het bespreken van boeken is in een blad als het onze niet makkelijk omdat de actualiteit vaak moeilijk is te volgen omdat wij maar eens per jaar verschijnen. Toch willen we in dit geval een uitzondering maken. Het muziekleven in de Langedijker dorpen Plaatsgenoot Dick Barten promoveerde op 30 augustus 2001 op een doctoraal scriptie over het muziekleven in Langedijk vóór de samenvoeging tot gemeente Langedijk. Zodoende behelst zijn proefschrift de ontwik keling en de veranderingen in de periode 1860-1941. Het is een lijvig proefschrift geworden dat, inclusief een respectabel aantal bijlagen 144 pagina's bevat. Ofschoon Dick Barten in eerste instantie met kerkorgelmuziek bekend is, (hij wist al onnoemelijk veel van orgelbouw, orgelmuziek etc.) komen alle facetten van het Langedijker muziekleven aan de orde. Van Fanfare Advendo uit Broek tot R.K. gemengd koor Sint Caecilia en van dirigent Pieter Pranger tot zanger Lourens Bogtman. Na zijn pensionering wilde Dick zich nog meer in de muziek gaan verdiepen. Hij had behoefte om veel meer te weten te komen over het hoe en waarom van muziek. Hij zocht het dicht bij huis, de geschiedenis van het muziekleven op zijn eigen dorp. Begeleid door Prof. Dr. R.de Groot van de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft Dick er een leesbaar en boeiend verhaal van gemaakt, hetgeen ertoe leidde dat hij zich na zijn verde diging doctorandus in de muziekwetenschappen mag noemen. Hij is hiermee één der oudste studenten ooit. Het boek Het muziekleven in de Langedijker dorpen is ver krijgbaar in de boekhandel en in 't Regthuis te Oudkarspel. De prijs bedraagt 11,34. Cor Oudendijk Ons voormalig bestuurslid Jaap de Groot uit Broek wordt in het boek enkele malen geciteerd vanwege zijn dagboek dat hij in de oorlog heeft bijgehouden. De talloze voor vallen die plaatsvonden in de lucht boven Noord Holland zullen bij velen in de herinnering komen en dan vooral de uitgebreide beschrijving van de bombardemen ten op de 10e mei 1940. Wat de uitwerking daarvan is geweest kan men in dit boek lezen en zien. De eerste druk was in zes weken uitverkocht en inmiddels is de 2e druk verschenen. De prijs bedraagt 33,80. Indien particulie ren rechtstreeks bestellen bij uitgeverij De Coogh te Bergen dan krijgen zij een korting van 18% exclusief de verzendkosten. U kunt bellen met 072-5815925 of via internet: www.decoogh.nl. Het boek is ook te verkrijgen in de boekhandel. Cees Rutsen Droge voeten op vrije grond; de geschiedenis van West Friesland en Kennemerland. Een boek dat spreekt naar mijn hart. Geen droge opsom ming van jaartallen, geen moeilijk te begrijpen woorden, maar een gezellige en eenvoudige manier van vertellen. Vaak is historie na twee, drie bladzijden al zo vermoeiend dat men zegt, morgen maar weer verder. Bij het lezen van 'Droge voeten' van onze oud-plaatsgenoot Henk Komen is dat anders. Wie in dit boek begint kan het moeilijk even wegleggen. Henk Komen heeft de juiste manier gevon den om heel veel droge historie op de juiste manier op te dienen. Een zeer aanbevolen boek met 224 pagina's en ruim 130 foto's, prenten en kaarten. Het boek is verkrijg baar bij de Langedijker boekhandel. Jan IJff Geschiedenis van het vliegveld Bergen NH Van Uitgeverij De Coogh ontvin gen wij een exemplaar van een boek dat handelt over de geschie denis van het vliegveld in Bergen tijdens de jaren 1938-1945. Dit prachtig uitgevoerde boek van auteur J.H.Schuurmans beschrijft een viertal onderwerpen, namelijk: -1 Aanleg van het'vliegpark'. -2 Duitse aanval in mei 1940 -3 Verbeten strijd van de Fokkers -4 Geallieerde offensieven gedu rende de oorlog Het boek is geïllustreerd met ruim 400 nog niet eerder gepubliceerde foto's en tekeningen en is een 'must' voor diegenen die geïnteres seerd zijn in de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog en in het bij zonder in die van Noord-Holland. Tekening van Broos; Epen 10 mei 1940 om vier uur in de ochtend. Op het vliegveld Bergen met vliegtuigen Fokker Gl. Duitse vliegtuigen zetten net de aanval in. Oktober 2002 27

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2002 | | pagina 29