I Doodstra.: voor een in/angecujKer clinki door Cor Oudendijk Niemand zal gehoord hebben van Quirijn Harcxz. Waarschijnlijk had ook nooit iemand meer van hem gehoord, als hij niet ter dood was gebracht. Het hoe en waarom leest u hierna. Inleiding In het jaar 1567 was het lang niet rustig in de Nederlanden. Het volk was zeer verbitterd door de onderdrukking door de Spanjaarden. Hendrik van Brederode leidde een opstand van edelen. Alle ontevre denheid leidde tot de terugkeer van landvoogdes Margaretha van Parma naar Spanje en de komst van de Hertog van Alva. Deze laatste kreeg een soort alleenrecht hier en ging ogenblikkelijk over tot het gevangen nemen van de opstandige edelen. Bekendste zijn wel de graven van Egmond en Hoorne, die later zouden worden ont hoofd. Fernando Alvarez de Toledo, Hertog van Alva (1507-1582). Duitsland waar hij echter in februari 1568 overleed. Willem van Oranje nam door dit voorval de leiding direct in handen en gaf een paar weken later aan zijn broer Lodewijk toestemming tot gewapend verzet. Op 10 april kregen hoplieden (militaire onderaanvoerders) opdracht om krijgsvolk te gaan werven. Onder degenen die hun diensten aanboden, trof men mensen aan van allerlei slag. Er waren personen, die uit liefde voor het vaderland ten strijde wilden trekken. Anderen werden door gods dienstige motieven geleid. Immers de Spanjaarden ston den voor het Katholicisme en de Nederlanden voor het Protestantisme. Maar onder de strijdlustigen zaten ook veel avonturiers die op een listige manier probeerden een aanstelling te bemachtigen. Doel was dan later hopman te worden of een hogere functie te bemachtigen. Willem van Oranje (1533-1584) geschilderd door Adriaen Thomasz Key. Naast de edelen werkten ook veel burgers tegen de Spaansgezinden. Menigeen nam zelfs de wapenen op. Zo had het leger van Graaf Lodewijk van Nassau, broer van Willem de Zwijger, veel opstandelingen uit Holland en West-Friesland. Willem van Oranje was, zoals veel opstandige edelen, uitgeweken naar Duitsland en bereid de daar een gewapende aanval op de Spanjaarden in Nederland voor. De al genoemde Hendrik van Brederode bleef het langst in Nederland om de opstand voor te bereiden, maar in april 1567 vertrok ook hij naar Wezel in Dirk Maertensz. van Schagen Eén van die avonturiers was een kaaskoper uit Alkmaar, genaamd Dirk Maertensz. van Schagen. Het achtervoeg sel 'van Schagen' kwam omdat hij geboren was in Schagen waar zijn vader Maerten Diericxz. aan de Laagzijde woonde. Dirk had onder Van Brederode in 1567 al meegedaan aan de Beeldenstorm in Alkmaar. Door de komst van de graaf van Megen, in mei 1567, die het Brederodevolk moest verdrijven uit Noord-Holland, vluchtte Dirk naar Emden. 24 Oktober 2002

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2002 | | pagina 26