fiftl Het leven van dominee Melchers In het kort zijn verdere leven Tweede Kamerlid voor de SDAP In februari 1899 vertrok Melchers met zijn gezin naar Friesland. Hij ging aanvankelijk in Huizum wonen omdat hij in Leeuwarden nog kon worden opgeroepen voor de schutterij. Die indienstneming was in strijd met zijn antimilitaristische overtuiging. Op het SDAP-congres in Leeuwarden werd hij gekozen tot lid van het hoofdbestuur van deze partij. Bij de Tweede Kamerverkiezingen werd hij door het district Leeuwarden kandidaat gesteld en werd daarbij gekozen tot Tweede Kamerlid. Het werk gaf hem niet de voldoening die hij zich ervan had voorgesteld. Op dok tersadvies verhuisde het gezin naar Den Haag hetgeen echter in de SDAP in Leeuwarden grote ontstemming te weeg bracht. De vraag kan worden gesteld of hij in de volksvertegen woordiging eigenlijk wel tot ontplooiing kon komen. Over de kandidaatstel ling in 1901 kreeg Mel chers onenigheid met Troelstra. Ook de op richting van de Centrale Arbeidersverzekering en Depositobank gaven conflicten met Troelstra. Deze zaken waren aan leiding voor Melchers om zich niet meer beschikbaar te stellen voor de Tweede Kamer. Gerrit Willem Melchers zoals de tekenaar Jan Boon hem weergafin 1947. Terug in de maatschappij Het eerste wat hem te doen stond was weer een maat schappelijke positie zien te verkrijgen. In 1905 vestigde hij zich in Alkmaar als mededirecteur van een handelsbe drijf in kunstmeststoffen en veevoederartikelen. Op 27 juni 1907 werd hij aangenomen als Vrijmetselaar in de loge De Noordstar te Alkmaar. Melchers zou zijn hele leven een enthousiast Vrijmetselaar blijven. Meer en meer kreeg hij echter behoefte het predikanten ambt weer op te nemen. Op 23 augustus 1908 deed Melchers zijn intrede als predikant bij de Ned.Herv. gemeente te Ursem. Hij bleef in Ursem tot mei 1910 waar na hij vertrok naar Purmerend. Intussen had hij zijn lid maatschap van de SDAP opgezegd. In augustus 1911 vertrok hij naar zijn nieuwe standplaats Almelo. Zijn politieke belangstelling was in de Eerste Wereldoorlog weer toegenomen en in 1918 had hij zich weer bij de SDAP aangesloten. Intussen was hij wel naar Warga verhuisd, een klein dorpje bij Leeuwarden, waar hij in september 1919 zijn intrede als predi kant deed. Hij was toen 50 jaar oud. Bijna vijf tien jaar zou hij hier blij ven. Nog niet met pensioen Op 15 april 1934 nam ds. Melchers afscheid als predikant van Warga. De familie ver huisde kort daarop naar Heiloo. Hier woonden ze enige jaren voor ze besloten om naar Den Haag te gaan waar hun enige zoon woonde. Maar het verblijf aldaar was van korte duur. Hij begon steeds meer terug te verlangen naar het werk in een eigen kerke lijke gemeente. Op 25 juni 1939 deed hij zijn intrede als tweede voorganger van de Vereeniging van Vrij zinnig Hervormden in Hengelo, de woonplaats van zijn oudste dochter. Melchers bleef twee jaar in Hengelo voor zijn nieuwe woonplaats Amsterdam werd. Daar woonde hij één jaar bij zijn dochter. Toen de Hervormde Gemeente van Bussum een beroep op hem deed gaf hij daaraan wederom gehoor. Op 20 september 1942 werd hij daar als voorganger van de kring van Vrijzinnig Hervormden bevestigd. In augustus 1945 nam hij afscheid, hij was toen 76 jaar. Hij bleef echter wel te Bussum wonen. Hier overleed Gerrit Willem Melchers op 27 juni 1952. Een markante persoon lijkheid was heengegaan. Bronnen: Thoth en 'Het leven als een te voltooien bouwwerk. Vijf portretten van Vrijmetselaren' door Gilles W.B.Borrie. De afbeelding van Ds. Melchers komt ook uit genoemd boek. Oktober 2002 23

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2002 | | pagina 25