Het leven van dominee Mekkers Hij nam zijn gymnasiale studie weer op en slaagde erin het eindexamen te behalen. In september 1890 ging hij theologie studeren aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Hij bepaalde zich niet slechts tot de theolo gische studie, maar volgde ook colleges over vakken die betrekking hadden op de ontwikkeling van de maat schappij. Zijn studententijd was er niet een geweest van plezier en genoegens. 'Integendeel,' zo schreef hij, 'het was er een van strijd, strijd in 't gemoed, strijd naar bui ten, strijd overal. En dat alles ten gevolge van mijn zoe ken naar waarheid.' Naast de theologische studie boeiden hem vooral vraagstukken op politiek terrein, in het bij zonder de ontwikkeling van de arbeidersbeweging. Toen hij zijn eerste preek hield in Amsterdam had hij veel belangstelling. Zijn ouders waren echter teleurgesteld over de inhoud omdat daar al duidelijk uit bleek dat hij zich geheel achter de vrijzinnige richting had geplaatst. Dominee in Zuid-Scharwoude In mei 1894 deed Melchers zijn proponent en op 19 augustus daaropvolgend volgde zijn intrede als vrijzin nig predikant te Zuid-Scharwoude. Kort daarvoor was hij in het huwelijk getreden met de 22-jarige Marie Louisa Grau, de enige dochter van een niet onbemiddelde slager uit Amsterdam. In de gemeente Zuid-Scharwoude beviel het Melchers bijzonder goed. Behalve aan zijn pastorale arbeid wijdde hij zich vooral aan de drankbestrijding in dit gebied. In 1895 had Melchers zich bij de Geheelonthoudersbond aangesloten en is verder ook zijn hele leven geheelont houder gebleven. Samen met de bekende dominee N.J.C.Schermerhorn uit Nieuwe Niedorp (de rooie domi nee), anarchist en aanhanger van de denkbeelden van Tolstoi, streed hij tegen drankmisbruik. In zijn eigen gemeente en op de propagandatochten door de Kop van Noord-Holland kwam hij in aanraking met de sociale noden van de plattelandsbevolking en werd er diep door gegrepen. Ten einde in enige mate het hoofd te kunnen bieden aan de slechte medische en hygiënische toestanden, richtte hij voor de gehele Langedijk een afde ling van het Witte Kruis op. Op 1 september 1896 sloot hij zich aan bij de jonge Sociaal-Democratische Arbeiders Partij (SDAP). Een ontmoeting met Pieter Jelles Troelstra, die voor de plaatselijke kiesvereniging kwam spreken, was de directe aanleiding tot zijn besluit. Melchers was toen de eerste dominee die zijn intrede deed in de SDAP. Deze duidelijke politieke positiebepaling bracht de predi kant spoedig in moeilijkheden. Hij was er de man niet naar om zijn mening onder stoelen of banken te steken en de notabelen en liberale kerkenraadsleden in Zuid- Scharwoude waren weinig ingeno men met de politieke propaganda van hun voorganger. Voor de Alkmaarsche Predikanten Vereeniging hield hij in februari 1897 een referaat onder de titel 'Wat gaan ons de sociale nooden aan?' waarin hij zijn socialistische ideeën ook in de kring van zijn col lega's poneerde. Botsing ambt en politiek De verhoudingen met het kerkbe stuur werden scherper toen Ds. Melchers tijdens de verkiezingen van 1897 in de plaatselijke liberale kiesvereniging het program van de SDAP ging verdedigen en hem het woord werd ontnomen. Een sensa tionele gebeurtenis in deze kleine dorpsgemeenschap Maar Melchers trok ook naar Friesland om daar aan de verkie zingsstrijd deel te nemen. In het stemdistrict Tietjerksteradeel, waar Troelstra door de SDAP kandidaat was gesteld, vervulde hij diverse spreekbeurten en niet zonder succes. In de kerkelijke gemeente spitste het conflict zich toe rond de inhuldigingsfeesten in september 1898, toen Melchers weigerde hieraan zijn medewerking te verlenen omdat de organisatoren aan de troonsbestijging van koningin Wilhelmina een overwegend politiek karakter wilden geven. Na een gesprek met Troelstra in de pasto rie in Zuid-Scharwoude, besloot hij zijn ontslag te nemen en zich als propagandist voor de SDAP te vestigen in Friesland. 'Wie zijn kruis niet op zich neemt en volge mij na, die kan mijn discipel niet zijn,' zo schreef hij toen hij zijn politie ke keuze had gedaan. Op 29 januari 1899 hield ds. Melchers zijn afscheidspreek in een stampvolle kerk. De pastorie van de Ned. Herv. Gemeente in Zuid-Scharwoude aan de Voorburggracht. Nu is dit het kantoor van de firma Plaisier. De oude kastanjes hebben alles nog overleefd. Oktober 2002 22

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2002 | | pagina 24