Het I M dominee even van .e eneirs Schoonmakerstij d Achter het zolderluik werden de kachelpijpen opgeborgen. Hierna werden er proppen oude kranten in de pijpen gedaan, tegen het damp worden, en verdwenen ze achter het zolderluik. De kachel werd met Zebraglans gepotlood en daarna, weer mooi glimmend zwart, in de schoorsteen geplaatst. Een kleedje dekte het gat af en een plant op een tafeltje nam de plaats van de kachel in. In principe kwam de kachel vóór de herfst niet meer tevoorschijn, al werd het daarna nog zou koud. De schoorsteen was inmiddels door de metselaar al geraagd en van alle roetaanslag ont daan. Verboden gebied Na het schoonmaken mocht men in vroeger dagen de kamer niet meer betreden. In navolging van de boeren, die in de zomer 'op 't staltje' zaten, vertoefde men in de keuken of het achterend. Bij bouwers, oftewel de tuin ders, verbleef men op de 'kooldars' waar een ruimte was afgeschoten met oude vloerkleden. Wee diegene die het waagde de schone 'gnappe' kamer te betreden. Het was met recht verboden gebied. Het eten tijdens de schoonmaak moest zo gemakkelijk mogelijk te bereiden zijn. Erwten en bonen en troet ston den in deze periode veelal op het menu, vaak tot verdriet van man en kinderen. Na het verschonen van de bedden rook het beddengoed zoetig en vreemd. Maar na een paar nachten slapen hernam het leven weer zijn gewone gang. Tot de volgende schoonmaak. door Jan Vlug Gerrit Willem Melchers (1869-1952), dominee te Zuid- Scharwoude. "Gelukkig is de man of de vrouw, die, hun leven zij kort, het voorrecht heeft gehad het te wijden door den strijd voor hooge idealen, heilige plichten." 1 november 1915 Inleiding Gerrit Willem Melchers werd op 26 maart 1869 in Amsterdam geboren. Hij groeide op in een orthodox-pro testants milieu. Zijn vader, die een krijtmolen exploiteer de in Buiksloot en een houtzagerij op het huidige Van der Helstplein, was lid van de kerkenraad toen Abraham Kuyper in 1870 in Amsterdam zijn intrede deed als pre dikant. Het was een bewogen tijd in de Hervormde kerk van de hoofdstad in de jaren waarin Kuyper hier preekte. Hij sprak tot de verbeelding van de volksklasse, die toen nog in meerderheid trouwe kerkgangers waren. De jonge Gerrit zal zeker reeds op zeer jeugdige leeftijd in de huiselijke sfeer verhalen hebben beluisterd van bewonde ring voor deze apostel van de 'kleine luyden'. Studietijd Gerrit Willem bezocht een tweetal Christelijke scholen en ging daarna naar de Hogere Burgerschool. Hij verliet deze school en kwam vervolgens als 15-jarige op het Stedelijk Gymnasium in Amsterdam. Hij moest deze stu die door slechte financiële omstandigheden, waarin zijn ouders waren terecht gekomen, afbreken. In januari 1887 trad hij in dienst bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij. Een jaar werd hij sta tionsklerk in Purmerend. Nadat hij een spoorwegongeluk had weten te voorkomen en hiervoor een studiebeurs van de gemeente Amsterdam kreeg aangeboden, keerde hij naar Amsterdam terug. Oktober 2002 21

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2002 | | pagina 23