Schoonmakerstijd Karpetten en kleden werden uitge klopt en soms doorgeboend met azijn en water. Voordat er stofzui gers waren moest al het stof wor den verwijderd met stoffer en blik. Om te zorgen dat het stof niet teveel opdwarrelde strooide men vaak theebladen en veegde alles tegelijk weer op. Moeder Trien heeft alle beddengoed buiten op stoelen en tafels. Het karton was daarna behangen. Deze kamertjes moes ten met de schoonmaak van een nieuw behangetje wor den voorzien. Was er nog wat over dan kreeg het nacht kastje, vervaardigd van een oude sinaasappelkist op zijn kant, ook een nieuw jasje van behang. Dit soort meubilair werd wel eens spottend een 'Spaans ameublement' genoemd. Als 'Bruin het trekken kon' kwa men er soms nieuwe gordijnen of vloerkleden. In de eenvoudiger huizen kwam vaak een geverfde vloer voor. Bruin geschilderd en daarna 'gewikkeld' met een lap in verf gedoopt. Ook kwam het voor dat men op blote voeten door de verse verf liep. Hierdoor ontstond een soort imitatie marmereffect dat 'blotebienevurf' werd genoemd. In het midden lag dan veelal een Chinese mat, soms een 'Opzeeër mat' genoemd, naar de kooplui die vaak uit Egmond aan Zee kwamen. Brede stroken Genemuider matten kwa men ook voor, meestal vastgespijkerd aan de vloer. Sliep men nog in de bedstee dan moest ook daar alle bed dengoed uit vandaan gehaald worden. In vroeger dagen gebruikte men nog stromatrassen die moesten worden opgeschud en soms bijgevuld met vers stro. Muurtjes in de bedstee werden opnieuw gewitteld en de onder kooi werd, zoals hiervoor al genoemd, geblikmanusd. De geverfde schotten van de vertrek ken werden soms overgeschilderd, soms ook niet. Om de wat doffer wordende verf weer te laten glim men werden de houten wanden met wrijfwas ingesmeerd. Het glom wel, maar of de schilder er zo blij mee was... Beneden De kachel Een apart verhaal was de kachel, door sommige mensen 'Jan Zwart' genoemd. De kamer was meestal het enige vertrek met verwarming. Hier brandde de Salamander of De zolder, zoals deze er in veel huizen uitzag. Godinkachel in het koude jaargetij. In het voorjaar moest de kachel uit het zicht verdwijnen. De kachelpijpen werden afgekop peld en op oude kranten uitgeklopt met de achterkant Beneden ging ook alles van zijn plaats. Kasten werden van een st0ffer Het roet uit de pijp moest zo goed moge leeggehaald en alles wat er uitkwam werd afgewassen. pjp worden verwijderd Oktober 2002 20

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2002 | | pagina 22