Piet Forrer, de dorpsomroeper Hoek Dorpsstraat met Kerklaan in Noord-Scharwoude waar Brandje eerst met haar moeder woonde en later met Piet. De etalage is het kleine raampje links. In de verte is de RK kerk te zien en recht vooruit de oude doorrijstal (nu Traiteur) van logement De Burg. Rechts de pastorie van de Ned.Herv. gemeente en het oude gemeentehuis van Noord-Scharwoude. Ruim een week na het huwelijk werd hun dochter Trijntje geboren. In 1920 kregen zij nog een zoon die Pieter werd genoemd. Op de plaats van de fietsenzaak van Toon Smit (nu Dorpsstraat 580, vroeger smid Bos) dreven Piet en Brandje later het kleine winkeltje. Omdat het 'etalage- raam' erg klein was, was er slechts plaats voor één sinaasappel en één strobokkem Weer later verhuisde de familie Forrer onder andere naar een deel van de stolpboerderij tegenover winkel van Luijting (later Liefting) in Zuid-Scharwoude. De boerde rij is later gesloopt en hier staat nu het woonhuis Dorpsstraat 422. In de jaren '60 bewoonden zij de laatste woning van een lang oud huis aan de huidige Langebalkweg. Het adres was toen Kerkepad nummer 7. Het gevolg van de late ontdekking van de slechte ogen van Piet was dat hij niet optimaal meer in de gelegenheid was om te leren lezen en schrijven. Voor een dorps omroeper, die toch teksten moet lezen alvorens ze uit te spreken, was dit erg lastig. Piet was hierin afhankelijk van zijn vrouw Brandje die alle teksten net zo lang voor las en liet nazeggen tot haar man het kon dromen. Een enkele keer werd hierdoor een zin wat verhaspeld, zoals "Namens het bestuur van de Noordermarktbond laat bekend maken,"maar de strekking bleef duidelijk. Piet en Brandje zijn al jaren geleden heengegaan, maar spreken nog steeds bij veel mensen tot de verbeelding. Bronnen: - Geb-, huwelijks- en overlijdensregisters; bevol kingsregisters Reg. Archief Alkmaar. - Eigen herinneringen Strobokking Haar man, de winkelier Pieter Jonker was in 1905 overleden. Aafje Jonker-Roos, die ruim der tig jaar jonger was dan haar man, zette het win keltje voort. Het heeft er alle schijn van dat Aafje kostgangers hield om wat extra inkomsten te hebben. In het bevolkingsregister staan enkele namen met daarachter de aantekening 'niet ver want'. Zo ook bij Pieter Forrer uit Den Helder. Aafje, afkomstig uit Enkhuizen, had uit haar huwelijk met Pieter Jonker een dochter die naar haar moeder Brandje Swart werd genoemd. Of de 24-jarige Brandje Jonker en Piet elkaar al vóór die tijd kenden is niet bekend, maar ze kregen wel verkering met elkaar. Op 5 december 1918 vond het huwelijk plaats tussen Piet Forrer en Brandje Jonker. Vanwege dit huwelijk met Brandje kende later heel Langedijk hem beter als 'Piet van Brandje'. Zozeer zelfs dat men soms dacht dat dit zijn ach ternaam was. Waagde het evenwel niet om hem in je onschuld aan te spreken met 'meneer van Brandje' want dan kon Piet giftig worden. op de kermis. Piet Forrer en Brandje Jonker Oktober 2002 15 Dorpstraat Jleord-Scharuj3ud$

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2002 | | pagina 17