Pi ei F< cLe <dL OFFCF Het Broeker haventje honderd jaar terug De burgemeester kwam praten, maar niets hielp. Tot op het laatst de burgervader riep: "De paarden ervoor en in de naam van de Koningin trekken". Toen werden de kleden snel aan de kant getrokken en onder luid gejoel werd het ijs gebroken. Een foto genomen van de achterzijde (ongeveer vanaf de huidige Uitvalsweg) van de boerderij van Klaas van der Molen. Hier stonden de genoemde paarden gestald. door Cor Oudendijk Regthuis bevindt zich zo'n bekken dat heeft toebehoord aan de brandweer. Piet Forrer In Langedijk fungeerden de veldwachters als omroeper. Van 1943 tot 1961 zag men vaak postbode Nico Jol door het dorp gaan om zijn boodschappen uit te dragen. Een klein tijdje is Klaas Tiel nog omroeper geweest maar een man die bij velen nog tot de verbeelding spreekt is Piet Forrer. Op 28 december 1892 werd in Den Helder Pieter Forrer geboren als zoon van Pieter Forrer en Trijntje Zon. Het schijnt dat de kleine Piet tot ongeveer zijn achtste jaar praktisch blind is geweest. Toen er toevallig een huisarts over de vloer kwam in huize Forrer, viel het deze op dat het joch overal tegenaan liep. Het commentaar was, toen de arts de ouders hierop opmerkzaam maakte, dat Pietje gewoon drollig was. "Nee," zei dokter, "het kind is nage noeg blind." Na enkele succesvolle operaties kon Piet weliswaar zien, maar wel met een zeer sterke bril van sterkte +10. De bril van Piet bevindt zich overigens in 't Regthuis. Een geschenk destijds van Stef en Vronie Langedijk, die ons recentelijk ook een foto van Piet en zijn vrouw Brandje overhandigden. Piet Forrer kwam op 21 juni 1918 uit Den Helder naar Noord-Scharwoude. Op nummer A42, bijna op de hoek van de Kerklaan, woonde de weduwe Jonker. 9 Inleiding Velen onder ons, maar dat worden er steeds minder, zul len zich de tijd nog herinneren dat de dorpsomroeper langskwam. In een tijd van televisie, krant en internet is de komst van een omroeper niet meer voor te stellen. We weten alles al, zelfs als het aan het andere eind van de wereld gebeurt. Al waren er indertijd al wel kranten, die kwamen toch te weinig uit om actuele berichten aan de bevolking door te geven. Wanneer de gemeente na sneeuwval de sneeuwruimplicht nog eens wilde bena drukken, dan stuurde men de omroeper door het dorp om de goegemeente te manen hun straatje te vegen. Als er goedkoop vrijbankvlees te verkrijgen was, dan was haast geboden en bracht de omroeper uitkomst. Een mededeling, van de veiling bijvoorbeeld, die de tuinders moesten weten werd door de omroeper aangekondigd. De dorpsomroeper moest over een luide duidelijke stem beschikken. Voordat hij begon te spreken vergewiste hij zich ervan dat hij aandacht genoeg had. Hij sloeg daartoe drie maal met een klopper op een bekken van messing. Wist hij zich verzekerd van voldoende toehoorders dan sprak hij luid en verstaanbaar zijn boodschap. Na het uit spreken van zijn mededeling volgde nog een klap op de bekken en vervolgde hij zijn weg. Even verderop her haalde zich dit ritueel. Ook de brandweer maakte gebruik van zo'n bekkenslager om de mensen te attende ren op brand. In feite is de bekken de voorloper van de sirene en de mobilofoon van de politiewagen. In 't 14 Oktober 2002

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2002 | | pagina 16