p.- De Oudkarspeler schutsluis In het jaar 1971, om precies te zijn op 5 april, werd de sluis buiten werking gesteld, aangezien deze overbodig werd door het dempen van de Voorburggracht. De verkavelingwerkzaamheden waren in Oudkarspel toen zo ver gevor derd dat varen op die plaats was uitgesloten. Ongeveer zestig jaar heeft de sluis dus dienst gedaan en heeft haar nut, zeker in die tijd, bewezen. Wie nu zal zoeken naar overblijfse len van deze sluis zal dit tevergeefs doen. Alle sporen hiervan zijn uit gewist. Rest ons nog de herinne ring en een aantal foto's. Een kijkje in de sluis tijdens de reparatie. In de sluis zien we met het zijden petje Piet Rezelman, daarachter het sluiswachterechtpaar Simon Kuiper en Aaltje Kliffen. De vrouw rechts is Marie Kamper, daarvóór Teun Jongbloed en rechts ernaast Willem Koordes. Achter op de ladder de timmerman Jacob Kroon. Onderhoud aan de sluis Af en toe vereiste de sluis ook onderhoud, vooral aan de deuren die het kwetsbaarst waren. De sluis werd dan leeggepompt, nadat deze met een damwand was afgesloten. Dit afdammen was vrij gemakke lijk daar er in het metselwerk sleu ven waren uitgespaard voor dit doel. In 1925 vond een grote verbe tering plaats door het bouwen van een nieuwe beweegbare brug in de Dorpsstraat. De doorvaarhoogte werd hierdoor onbeperkt, hetgeen vóór die tijd een grote belemme ring was. De kosten van de brug- bouw waren ƒ2300,-. Moest de brug geopend worden dan werd een dikke ijzeren ketting over de weg gespannen om het verkeer te belemmeren. De eerste sluiswachter was R Eiland in 1912. Deze werd opge volgd door respectievelijk J.Vlug, Jb Blokker, S.Kuiper, H.C.Bakhuijs en als laatste K.Nugter. Het sluisje naar het westen gezien. Achter de huizen aan de Voorburggracht is de nog bestaande ronde Romneyloods van de firma Hart te zien. Het huis is nu genummerd Voorburggracht 487. 12 Oktober 2002

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2002 | | pagina 14