4 m De Oudkarspeler schutsluis De sluis met de in 1925 gebouwde beweegbare brug. De bouwkosten hiervan waren f2300,-. De sluiswachter (de eerste) is Pieterman Eiland. In de schuit zijn zoontjes Pieterman en Leen. Deze vereniging verstrekte namelijk een lening van 15000,- als obligatie lening. Dit bedrag is na verloop van tijd geheel terugbetaald door de gemeente Oudkarspel. De aanneemsom was ƒ13821,-, met inbegrip van een sluiswachterwoning en een brug over de sluis in de Dorpsstraat. Op 7 februari 1912 werd het besluit door de Oudkarspeler raad genomen en op 3 augustus daaropvol gend kon de eerste steenleg ging plaatsvinden. Het doch tertje van burgemeester M. Kroon Mzn, Catherine gehe ten, werd daarvoor uitgeko zen. Over de afmeting van de sluis is het volgende te melden: lengte van de schutkolk was 15.84 m en de breedte 3.60 m. Aan de sluiswachterwoning was steevast een gelagkamer verbonden waar men iets kon drinken. Blijkbaar was dit ingesteld om eventuele wachttijden op te vullen en was het ook tevens een kleine bron van inkomsten voor de sluiswachter. Dit was ook het geval in Oudkarspel. Men kon daar naar behoefte gebruik van maken en iets nuttigen. Vaak waren het dezelfde personen die dorst hadden. 1A De eerste steenlegging bij de bouw van de sluis. Op de foto in het midden (met bolhoed) burgemeester M.Kroon Mzn en zijn echtgenote. Daarvóór het dochtertje Catherine die de eerste steenlegging verrichtte op 3 augustus 1912. De sluis werd door de gemeente verpacht voor een voor af bepaald aantal jaren aan de hoogstbiedende. Dit gebeurde bij inschrijving. De sluiswachter moest probe ren de pachtsom terug te verdienen door het heffen van sluisgelden. Veel speling zat daar echter niet in aangezien de tarieven waren vastgesteld door de gemeente. De tarieven varieer den van 10 cent voor een klein zogenaamd akkerschuitje tot 50 cent voor een grote ploegpraam. Oktober 2002 11

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2002 | | pagina 13