Jan Langedijk, de schaatser De speciale medaille die Karei Lotsy aan Jan Langedijk schonk (rechtsonder) met als opschriftiHerinneringsmedaille van Jan Langedijk. Gekocht door ploegleider Karei Lotsy voor zijn 4e plaats op de 5000 meter. De kleine medaille hoven vermeldt: Olympische Spelen 1936 Garmisch Partenkirchen. 4e op de 5000 meter, Deelnemersnummer 349. Linksonder is de Deelnemersmedaille van Jan Langedijk EK 1936 Davos, 8e op de vierkamp. Ook op de 10000 m deed Jan Langedijk het voortreffelijk, maar ook hier moest hij als één der eersten aan de start verschijnen. Zodoende konden de andere rijders zich op hem richten. Toch werd het voor hem nog een zesde plaats. Zijn tijd was 17.43.7, voor tegenwoordige begrip pen een lachertje, maar toen een prestatie van formaat. Op de Olympische Spelen kreeg iedere deelnemer een nummer. Voor zijn 4e plaats op de 5000 m kreeg Jan een medaille. Achterop staat daar zijn nummer 349 in gegra veerd. Oorlogspech Jan Langedijk had de pech dat de Tweede Wereldoorlog spelbreker voor zijn sport werd. In 1940, bij de Nationale Kampioenschappen werd hij Nederlands kampioen. Na de oorlog in 1947 werd hij op 37-jarige leeftijd nogmaals kampioen van Nederland. Was de oorlog er niet tussen gekomen dan had hij waarschijnlijk nog wel goede pres taties kunnen leveren op internationaal niveau. In 1947 kwam hij er niet meer aan te pas. Hij was te oud geworden en had zijn tijd gehad. Maar de gemeente Langedijk zal hem blijven herinneren als een groot sport man. Later bewoonde hij een boerderij aan de Noordervaart in de Schermer. Ik heb daar eens zijn prijzenkast mogen bewonderen. Het waren er vele tientallen die hij in zijn lange schaatsloopbaan bij elkaar gereden had. Jan Langedijk op latere leeftijd Bronnen: -Gegevens van Sportcentrum Papendal -Eigen herinneringen 6 Oktober 2001

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2001 | | pagina 8