Jan 1 rangen e sckaats :er door Cees Rutzen Jan Langedijk als jeugdig schaatser Door zijn vele overwinningen stond hij al gauw in de belangstelling en op 19-jarige leeftijd, begin 1930, was het zover dat hij kon worden uitgezonden naar het buiten land. Maar helaas, sponsors waren er in die tijd nog niet en de 150,- eigen bijdrage die Jan moest betalen konden zijn ouders ook niet ophoesten. Het feest ging dus niet door. De uitgezonden Nederlanders in Garmisch Partenkirchen; v.l.n.r.: Ben Blaisse, Roelof Koops, Jan Langedijk, Lou Dijkstra en Jan Roos Op de 5000 m moest hij vroeg starten in verschrikkelijk slecht weer. Tot het eind van de middag stond hij nog steeds op de 2e plaats, dus zilver. Toen sloeg het weer plotseling totaal om en werd het stralend mooi weer. Een paar concurrenten moesten nog rijden en deze twee hiel den Jan Langedijk van zijn zekere zilveren respectievelijk bronzen plak af. Dit alles met slechts 1,9 seconden ver schil. Olympisch begeleider Karei Lotsy was erg enthousiast over Jan zijn rijden maar vond het tegelijkertijd sneu dat hij door de weersomstandigheden verloren had. Lotsy liet uit eigen zak en plaquette maken gaf die aan de Oudkarspelaar cadeau. Kernploegsuccessen Een jaar later, in 1931, mocht hij mee met de kernploeg naar Zwitserland voor een eigen bijdrage van 50,-. Bij deze trainingen leerde hij ontzettend veel, wat al gauw in zijn prestaties tot uiting kwam. Al in 1933 werd hij derde bij de Nationale Kampioenschappen en van de kernploeg was hij steevast de beste. Bij de Wereldkampioenschappen in 1935 te Oslo behaal de hij de 2e plaats op de 10 kilometer. Daarna behoorde hij lange tijd tot de tien beste schaatsers ter wereld. Op de Olympische Spelen in Garmisch Partenkirchen, op 11, 12, 13 en 14 februari 1936 werd Jan Langedijk uitge zonden met nog vier Nederlanders. Dit waren Dolf van der Scheer, Lou Dijkstra (de vader van Sjoukje Dijkstra), Ben Blaisse en Roelof Koops. De concurrentie van de Noren (met Ivar Ballangrud) en de Pinnen was bijzonder groot en bovendien kwamen ze op de korte afstanden in 't stuk niet voor. Jan Langedijk moest het vooral van de 5 en 10 km hebben. Vorig jaar leende Langedijker Verleden enige medailles uit aan Sportcentrum Papendal t.g.v. een tentoonstelling over de schaatssport. Deze medailles hadden toebehoord aan Jan Langedijk, de schaatser uit Oudkarspel. Toen we deze medailles weer terugkregen ging dit vergezeld van een paar aantekeningen. Wij denken dat dit aardig is om hier te vermelden. Het begin Jan Langedijk werd geboren op 27 juli 1910 aan de le Lagehoekstraat B53 te Noord-Scharwoude. Hij was een zoon van Gerrit Langedijk en Maria Pranger. Jan was op en top sportman. Al heel vroeg was hij lid van de turn vereniging 'Hercules' en de voetbalvereniging D.T.S. Pietsen deed hij bij de vereniging O.G. Tot grote prestaties kwam het hier echter nog niet. Toen begin 1924 op 't Waardje door de ijsclub 'Volharding' de kampioenswed strijden van Noord-Holland werden verreden was de 13- jarige Jan Langedijk er getuige van dat een plaatsgenoot, namelijk Willem Kos, hier triomfen vierde. Hij was meteen verkocht. Voortaan legde hij zich toe op het hardrijden en al gauw schreef hij zich in voor allerlei wedstrijden, tenminste als er ijs was. Die eerste wedstrijden reed hij op geleen de noren die na de wedstrijd weer teruggege ven moesten worden. Oktober 2001 5

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2001 | | pagina 7