I J.R in memonam ems door Cor Oudendijk Op 7 april 2001 ontvingen wij het bericht dat de heer J.P. (Jo) Geus te Capelle aan den IJssel is overleden. Joan Pieter Geus, geboren te Koedijk op 13 oktober 1919, had zich de reputatie verworven van een alweter op het gebied van de historie. In de eerste plaats gold dat zijn geboorteplaats Koedijk. Op ongeveer 15-jarige leeftijd werd zijn interesse gewekt door zijn grootvader Jan Otto, de schuitenmaker, die als dorpshistoricus van Koedijk bekend stond. Zoals destijds gebruikelijk kwam hij als tuinderszoon al snel 'op de bouw', maar door zelfstudie bekwaamde hij zich tot belastingambtenaar in de buitendienst. Hierdoor leerde hij de omgeving extra goed kennen. Vanwege zijn werk verhuisde hij later naar Broek op Langedijk (hij woonde aan de Dijk) en via Den Helder, Den Haag en Rotterdam uiteindelijk naar Capelle aan den IJssel. Ondanks dit ietwat verre oord bleef de band met zijn geboor testreek bestaan. De verbondenheid met Koedijk kwam sterk tot uiting in zijn boek 'Uit de historie van Koedijk en Huiswaard'. Dit boek geeft op voortreffelijke wijze het dorpsleven weer van 1300 tot 1974. Mede door zijn steun en de belangstelling die hij wekte voor de regionale geschiedenis en de ge nealogie, werd in 1998 de Historische Vereniging Koedijk opgericht. Het blad 'De Gouden Engel' stond dan ook vaak bol van de bijdragen van de heer Geus. Jo Geus stond ook aan de wieg van de stichting C.O.O.G, de groep enthousiaste mensen die de oude veldnamen in het Geestmerambacht onderzoekt. Daarnaast wist hij ontzettend veel van Vrone, het Geestmerambacht en Langedijk. Talloze artikelen van zijn hand verschenen in het jaarboek van het Westfries Genootschap, de Stichting Langedijker Verleden en de Hist. Verenigingen van Koedijk en Harenkarspel alsmede in Molenpost en de Ned.Genealogische Vereniging. Alle publikaties opnoemen zou teveel zijn. De heer Geus legde alles vast in een door hem opgezet systeem. Vanuit zijn jarenlange ervaring was hij betrokken bij het totstand komen van diverse uitga ven in boekvorm. In onze volgende 'Van Otterplaat tot Groenveldsweid' zullen wij proberen een artikel op te nemen, gemaakt aan de hand van gegevens die de heer Geus posthuum aan ons heeft nagelaten. Het handelt over de droog making van de Dieps meer en de rol van Johan van Oldenbarneveldt daarin. Jo Geus zal door velen heel erg gemist worden. Niet alleen vanwege zijn kennis maar ook vanwe ge zijn gemoedelijke uit straling. Iedereen vond bij hem een gewillig oor voor serieuze vragen, waarna gerekend kon worden op een eveneens serieuze beantwoording. Het bestuur van de Stichting Langedijker Verleden wenst de familie veel sterkte en dezelfde blijvend goede herinne ring toe. 4 Oktober 2001

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2001 | | pagina 6