m{ :o LI JJ M van «ie eme ené e eiiairwoume VOOR KRACHTIG STAATSBESTUUR door Dick Barten OOFCJ De samenstelling van het bestuur van mijn geboorte plaats, Noord-Scharwoude, heb ik onderzocht in het kader van mijn scriptie over het muziekleven in de Langedijker dorpen tussen 1860 en 1941 (het tijdstip waarop de dorpen tot de gemeente Langedijk werden verenigd). De archieven waarin de gegevens die ik hiervoor heb gebruikt zijn te vinden in het regionaal archief te Alkmaar en bij de Stichting Langedijker Verleden in het Regthuis te Oudkarspel. Ze komen uit volgende bronnen: Notulenboeken van de vergaderingen van de gemeente raad De Alkmaarsche Courant De Langedijker Courant Verslagen van de commissie voor de verkiezingen Vanaf 1915 heb ik de zetel verdeling over de politieke partijen kunnen reconstru eren. Daarvóór zijn gege vens hierover onvindbaar; de afwezigheid hiervan is vermoedelijk te verklaren uit het feit, dat politieke partijen in Nederland pas aan het einde van de negentiende eeuw met hun werkzaamhe den begonnen. De oudste politieke partij in Nederland, de Anti Revolutionaire Partij begon haar echt politieke werk zaamheid in 1879. Het politieke bedrijf in de tweede helft van de negentien de eeuw werd gedomineerd door de Liberalen. Dit was geen georganiseerde politieke partij maar een stroming van aanhangers van het negentiende eeuwse vooruitgangsdenken met als basis de weten schappelijke verworvenheden van die tijd. Praktisch alle mannen van betekenis voor de toenmalige maatschappij waren aanhangers van deze stroming. Pas in 1901, toen de Vrijzinnig Democratische Bond werd opgericht, is er sprake van een liberale georganiseerde politieke partij. De andere politieke partijen zoals de Rooms-Katholieke Staatspartij (R.K.S.P.), de Sociaal Democratische Arbeiderspartij (S.D.A.P.) en de Christelijk Historische Unie (C.H.U.) zijn alle gedurende de jaren negentig van de negentiende eeuw opgericht. Vóór de invoering van het algemeen kiesrecht in 1919 In Noord-Scharwoude waren op het totaal van de bevol king kiesgerechtigd: in 1885 van 937 inwoners - 80 1900 1023 - 211 1920 1726 - 414 1940 2040 - 1102 Bovenaan de lijst van de gekozen bestuurders staan de Burgemeesters; de eerste van hen was Cornelis Kroon Mz.die in functie was van 1855 tot 1901. Hij was een zoon van burgemeester Mathijs Kroon van Oudkarspel en de vader van burgemeester J.W.C. Kroon van Zuid- Scharwoude. Cornelis Kroon (1822-1902) overleed op 16 februari 1902. Volgens de over lij densaangifte, die door twee zonen werd gedaan, was hij Dijkgraaf van het Geestmerambacht, burgemeester en secretaris van Oudkarspel en Noord-Scharwoude en ridder in de orde In de gemeenteraadszitting van 12 juli 1901 deelt Kroon mede, dat hij na 45 en een half jaar burgemeester en 58 jaar secreta ris te zijn geweest, om gezond heidsredenen zijn ontslag aan biedt. In al die jaren is hij slechts drie maal afwezig bij de zittin gen geweest. De notulen van de gemeente raad van januari 1881 maken melding van de viering van zijn jubileum; de schoolkinderen zongen een lied, de zangvereni ging Orpheus uit Oudkarspel van Oranje-Nassau. m STEMT OP de m gjZINNIG DEMOCRATEN mocht slechts een beperkt gedeelte van de mannelijke inwoners stemmen. Het kiesrecht voor vrouwen dateert eerst van 1920. Volgens de Kieswet van Thorbecke (1850) mochten alleen de mannen die aange slagen waren voor het beta len van grondbelasting, per sonele belasting en paten trecht stemmen. Dit beteken de, dat in 1885 van de totale bevolking van Noord- Scharwoude minder dan tien procent hun stem moch ten uitbrengen. In 1878 wordt het raadslid P. de Geus Azn. door burgemeester Kroon gefeliciteerd met het feit dat hij is gekozen met 21 van de in totaal uitgebrachte 35 stemmen. LUST Oktober 2001 31 e eé Ibesfmii0 •1 bi DEN NIEUWEN DAS TE<i£MOET<|

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2001 | | pagina 33