aarwe postkantoor door Cor Oudendijk In december 2000 velde de sloper het postkantoor in Zuid-Scharwoude. Een onder architectuur gebouwd pand verdween na 17 jaar alweer uit het dorpsbeeld. Hieronder een korte impressie van de postale historie vanaf 1970. Samenvoeging Sinds 1852 had elk dorp zijn eigen bestelhuis en later hulppostkantoor. De geschiedenis hiervan is uitvoerig beschreven in de rubriek 'Kuieren door Langedijk', zodat we daarover hier niet meer uitvoerig zullen uitwijden. In september 1970 ontstond beroering in Langedijk door het bericht dat de kantoren van Oudkarspel, Noord- en Zuid-Scharwoude en Broek zouden worden samenge voegd. Met name het verdwijnen van de vestiging Noord-Scharwoude werd ter discussie gesteld. Bedrijven als Jacob Jong Zaadteelt en zaadhandel, Komen en Kuin, de veiling Langedijk e.o. en Verburg waren tegen de opheffing en de gekozen plek voor een zoge naamd noodpaviljoen aan de Kastanje laan/Lindenlaan. Beter was het om het nood- kantoor op de speelweide te zetten, zei men. Dat daardoor tijdelijk een klein gedeelte van de speelgelegenheid voor de jeugd moest wor den opgeofferd, vonden zij niet opwegen tegen de bezwaren van een vestiging aan de Lindenlaan. De protesten mochten niet baten. In oktober werden de postkantoren van Oudkarspel, Noord- en Zuid-Scharwoude en Broek samengevoegd. Aan de Kastanjelaan was het houten noodgebouw neergezet dat half oktober door wethouder J.C.Stoop werd geopend. De sleutel van de toegangsdeur zat verstopt in een witte kool, als postpakket ver zonden aan de wethouder. Het was de bedoeling dat dit maximaal drie jaar in gebruik zou zijn. Uiteindelijk heeft dit gebouw er ruim dertien jaar gestaan. Tot kantoorhouder werd aangesteld Vok Groot uit Noord-Scharwoude, tot kort daarvoor in die functie in Noord-Scharwoude. Geertje Strijbis, sinds een paar maanden daarvoor plaatsvervangend kantoorhouder in Broek, werd zijn assistente. Vok Groot werd later opge volgd door Jan Willem Borst. Omdat al gauw bleek dat het noodpaviljoen langer zou staan dan gepland, moest er in de loop der jaren nogal wat onderhoud worden gepleegd. Om het werken in de zomer in zo'n plat gebouw aangenaam te houden werden ammoniakkoelers aangebracht. Het gebouw bestond uit één ruimte waarbij de bestellersruimte en het kantoorge deelte slechts gescheiden was door een kastenwand. Van de vaak luidruchtige en veelal humoristische conversatie der postbodes kon het publiek in de hal van het kantoor lange tijd meegenieten. Het personeel van de PTT tijdens de 9-eeuwen feesten in 1980 bij het kantoor aan de Kastanjelaan. We zien van links naar rechts: 1. Mart Kramer, 2. Gerrit Landman, 3.Willem Temme, 4.Joop van Wonderen, 5.Adri Floris, ó.Bert Mol, 7.Cees Reek, 8.Kees Kroon, 9.Siem Ligthart, lO.Jan Polman, 11.Jan Willem Borst, 12.Geertje Strijbis, lS.Dirk Laas. Willem Temme droeg, omdat hij tijdelijk in Zuid-Scharwoude werkte, een lichtgroen zomeruniform uit een latere periode. De overige postbodes zagen er uit als iemand van rond 1900. Dirk Laas had geen postpak en liep als 'boertje' rond. Geertje Strijbis had jurk en hoed geheel zelf gemaakt. De post tijdens de 9-eeuwen Van het voltallige personeel bestaan prachtige foto's, gemaakt tijdens de 9-eeuwenfeesten in 1980 door postbo de Louw Rood. Voor die gelegenheid was het voltallige personeel gestoken in antieke uniformen. Beheerder Borst zat in lakens pak aan zijn bureau en Geertje Strijbis liep in een lange jurk door het kantoor. Het houten noodgebouw op de hoek van de Kastanjelaan en Lindenlaan. Nu staat hier het gebouw van de Thuiszorg. Oktober 2001 27

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2001 | | pagina 29