U en A me mussie is nag goed genog!" Toch strelen haar rode werkhanden terloops langs de Parijse hoed van rose vogelveertjes. Mompelend verdwijnt ze met haar garen en brat stopgaren Als de dames zich in het dorp vertreedden dan zagen ze er 'piekfain' uit. Op de hoofdjes prijkte altijd een hoed. Een creatie, zelf bedacht of zo geïmporteerd uit Parijs? Ja, de dames U en A hadden een passie voor Parijse hoeden, maar konden ze aan de boerse dege lijkheid niet slijten. Noodgedwongen werden ze zelf hun beste klant. De overjarige hoedjes bleven jaar in, jaar uit bewaard. Voor de stad se nichtjes die zonder zo'n hoed de kerk niet inkwamen. De winkel van de gezusters na de verbouwing. Jarelang hewwe de dames de winkel bementeneerd. Totdat de toid kwam dat ze rustiger an doen moste en de zaak van de hand dein werd. Wat een gemis voor de klan- te. De leste levensjare slete ze met mekaar in 't bejaarde huis. 't Bleve dametjes. Altoid samen op stap, armpie deur, hoedjes op, tassies in de hand en onberispelijk in de klere. Toch begon 't zachiesan wat minder te worren. Een beet je zonder erg altemet. Op een eivend, toen de directrice de late ronde deed, kwamme de dametjes anstappen. Met mekaar, of de dag nag beginne most. "Zo dames, nu nog op stap? Waar gaat de reis naar toe?" "Nou zuster, woi gane nag efkes nei de winkel van U en A," zoide ze. Alleman lag al te bed en zuster wist ze beleefd weg te stoetelen nei 't kamertje. Een andere karakterschets van de dames Bekker kwam van de hand van A.Bekker-Korn uit Alkmaar. Zij typeer de de zusters op een geheel andere wijze. Samen met het hiervoor geplaatste verhaal komen U en A weer duidelijk naar voren. Bronnen: -Herinneringen van Gré Sneekes-van Leeuwen, wier moeder een Bekker was. -Gegevens van mevrouw A.Bekker-Korn, met dank aan de heer P.Baltus te Bergen NH wiens moeder óók een Bekker was. De hoedenwinkel van de Dames U en A Bekker In het kleine kamertje, achter de winkel, zitten de dames U en A. Keurig nippend, met de pinken stijf omhoog, aan een kopje thee met een kaakje. De gezichtjes zijn meisjes achtig. Rimpeltjes trekken dit uit verband. De oogjes schitteren fel, de handjes gebaren vlug. Ze roddelen over de 'skandalen' in het dorp en het laatste nieuws uit de familiekring. De winkelbel gaat. Het is de beurt van dame A. Keurig bedient ze vrouw Smit van haar noodzakelijke wensen en... van de plaatselijke roddel. Bij het weggaan polst ze voorzichtig: "Misschien wilt u voor de Pinkster nog een nieuwe hoed? Ja, het is de laatste mode uit Parijs." Vrouw Smit schudt wrokkig maar beslist haar rode boer se hoofd. "NEE dame A, das voor main veuls te frivool en 26 Oktober 2001

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2001 | | pagina 28