£mS door Gré Sneekes en A. Bekker-Korn Inleiding van de redactie Onze plaatsgenoot Gré Sneekes is al jaren lid van de 'Westfriese Skroifgroep Langedoik II'. Veel van haar werk is in de afgelopen jaren geplaatst in het blad 'Skroivendevort'. Vaak kiest Gré als onderwerp dingen uit het dagelijks leven die ze vanuit haar geheugen dan op papier zet. Het onderstaande stukje was in principe bedoeld voor 'Skroivendevort' maar gezien het plaatselij ke karakter vindt de redactie dat het totaal niet misstaat in 'Van Otterplaat tot Groenveldsweid'. Voor het eerst treft u dus iets aan dat helemaal geschreven is in het dia lect. Het handelt over de (ongetrouwde) gezusters Ursula en Aaf Bekker die een winkel hadden op de plek waar tot voor kort schoenenhandel Koomen was gevestigd. Oorspronkelijk waren er eigenlijk twee panden, rechts het woonhuisje, links de winkel. Later werd de gehele winkel opnieuw opgetrokken, gebruik makend van het nieuwere linker deel. Deze laatste vorm is nog herken baar in de winkel van Koomen. Nadat de dames Bekker gingen stilleven lieten ze een nieuw huisje bouwen op de plek van het oude huis van schipper Hartog (nu Dorpsstraat 475) in Zuid-Scharwoude. Ursula, de oudste die geboren was op 8 september 1888, overleed op 1 maart 1970. Aaf, geboren op 5 december 1891, overleed enkele jaren later. We laten nu Gré Sneekes even aan het woord in het Westfries. was 'r genog te koik. As je nuwskierig ware nei de nuw- ste mode den mocht je mödeblade inkoike. Ladders in je kouse kon je d'r ophale leite en ajoure dede ze ok nag. Den kreeg je in plaas van een zoom zo'n mooi ofwerkt randje an de onderkant van de rok. As je uit zui- nighoid efkes tekort goed kocht hadde, zodat 'r gien dubbele centuur ofkon, den kon jedat an twei kante ajou re leite. Dat stond merakelse deftig. Altoid even vrindelijk en gnappies wiere de klante bediend. Ok as je nuwe jarretels uitzoeke moste. Die honge niet zommaar voor de glaze, zoks vonde de dames niet zo kies. Achterin lage die altoid in een doos, den kon je ze op je gemak uitzoeke. As d'r wat opmeten worre most, voor de tailleband of zuks, den ging dat ok efkes achterof. Zo hoorde dat. Een mooie nuwe winkel midden in 't durp. Twei gezus ters Urs en Aaf zwaaide de scepter. Een ofdêling hoede voor jong en oud. Alle vrouwe en moidjes moste vroeger vezelf altoid een hoed of mus op nei de kerk. Aan de are kant van de winkel verkochte ze mooie stoffe, altoid van goeie kwalitoit. Kantjes en bandjes, knope groot en kloin in alderhande kleure en mate. Hake en oge, kortom je grepe d'r nooit mis. As je op je beurt wachte moste den De dames Bekker voor hun oude woning met links de winkel. Urs staat links, Aaf rechts. Alletwei hadde ze een stopwoordje. Aaf zoide steevast as ze efkes lekker de praat d'r in had: "Noh moid, noh moid, moid moid moid!" Urs, de ouwste, skudde altoid efkes 't hoofd as ze an 't woord was en zee:" Noh, tus toch, tus toch, noh, tus tustoch zonde!" De winkel van U en A vanuit het zuiden gezien. Links de brug naar de Westerstraat die later werd vervangen door een rijbrug. Knopies uitzoeke dat was voor de klant een feist. Je raakte meist in de keus verboisterd. 't Héle skot hong bedat vol met knopies, van boven nei beneden. A, die over de knopies ging, most wel veul geduld opbrenge, maar dat was heur wel toevertrouwd. Net zolang tot U, die efkes minder geduld had, zachies begon te bremmen. Den wist A hoe laat of 't was. Maar as U d'r den zelf efkes boi kwam, den wier 't rap oplost. Die zoi den: "Deuze mooikes passé krek boi dat kleurtje hoor, beter kroig je d'r niet boi." Den skoót 't op en ging de klant tevreden de deur uit. Oktober 2001 25 u en A

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2001 | | pagina 27