De familie Tnijn Daarnaast bestond er een bloeiende vereniging van 'De Rijzende Kerk', jongeren van 18 tot 25 jaar waar Truus ook haar medewerking aan gaf. Zij begeleidde de jonge ren op het orgel maar organiseerde ook wel bijeenkom sten. Ook hiervan was Korndörffer voorzitter. Een opname van de zondagsschool in de Koogerkerk. Truus en haar moeder staan linksachter. Woudmeer op de fiets haar boodschappen weg. Voor de kermis was het vroeger de gewoonte om te gaan 'vragen'. Het hele dorp werd dan afgesjouwd om te vragen of er nog wat nodig was voor de kermisdagen. Ook dat deed Truus, net als alle andere neringdoenden en kasteleins. De kruidenierswinkel werd door Truus en haar moeder voortgezet tot 1967. Toen bleek de concurrentie van de supermarkten te groot. Teri Bodolay Truus Tuijn had in haar jonge jaren een vriendin, het Hongaarse meisje Teri Bodolay. Teri was liefdevol opge nomen in de pastorie van dominee Van Meurs (nu Plaisier). Jaren hebben Truus en Teri met elkaar gecorre spondeerd toen de laatste weer was teruggekeerd naar Budapest. Menig keer hebben zij elkaar opgezocht en bij elke gelegenheid bleek weer hoe verrassend Teri nog steeds het Nederlands beheerste. Getuige hiervan is een brief die zij in 1988 stuurde aan Langedijker Verleden. Hieronder volgt deze brief, inclusief een paar stijlfoutjes, die wij haar graag vergeven. Laten wij het maar eens in het Hongaars proberen. Gedurende 52 jaar gaf Truus les aan verschillende gene raties als leidster van de zondagsschool. Ieder jaar stu deerde zij met de kinderen een kerstspel in dat dan op Eerste Kerstdag 's middags in de kerk werd opgevoerd. Ook met Pasen was zij actief. Elk jaar liet zij de kinderen een 'Palmpasen' maken. Bakker Schoorl bakte dan spe ciale broodjes die er bovenop werden gezet. Versierd met linten en bloemen liepen de kinderen dan in optocht door het dorp. Er waren altijd heel veel kinderen op de zon dagsschool en daarom kreeg Truus elke week trouw hulp van Marrie de Geus. Truus Tuijn hield wel van een grap. Als het half kon dan nam ze je ertussen. Als je in de winkel kwam dan had zij altijd wel een grap of een kwinkslag. Herinneringen op Zuid-Scharwoude Het is net 60 jaar geleden, dat ik als meisje van 17 jaar onge veer een jaar in Zuid-Scharwoude op de parochie bij domine van-Meurs doorbracht. Door de dorpsbewoners ben ik dadelijk met liefde ontvangen. Met de meisjes van mijn leeftijd als vriendinen opgenomen en bleef 60 jaar lang met me beste vrien- dien, me Nederlandse zusje Truus Tuijn is correspondentie gebleven. Ze stuurde mij regelmatig tijdschriften en zo kon ik de Nederlandse taal bijhouden en in de laatste jaren komt ze met een reisgezelschap naar Budapest mij bezoeken. Dan halen wij de oude herinneringen tevoorschijn: De grote fietstochten naar de zee, wat voor mij een wonder was. Net als de schitte rende bloendwllenvelden, de oude gebogen bruggetjes, waaron der de met kool beladen boten varen, de zondagschool, de schaatsenrijders op de bevroren sloten, de heerlijke koffie met koekjes bij Truus, achter de kruidenierswinkel van haar ouders, wie aan de kinderen van de klanten altijd een snoepje gaven. Ik herinner me aan de kerk, wat iedere zondagen vol was en aan de gezamenlijke gezangen en gebeden en vrede en geluk op aarde. Bedankt voor de hele Nederlandse bevolking wie in de moeilijke tijden zo veel hulp gaven, als me Nederlandse zusje Truus aan mij gaf en nog geeft. 10 oktober 1988 Budapest T.Vilmon-Bodolay Truus Tuijn is nooit getrouwd geweest. Het verhaal gaat dat zij verloofd is geweest met een dokter. Toen dat uit raakte heeft zij nooit meer verkering gehad, maar een verzuurde oude vrijster was zij beslist niet. Truus Tuijn en haar moeder aan het werk in de kruidenierswinkel Al jong hielp zij mee in de kruidenierswinkel. De uit- brengwijk heeft zij altijd verzorgd, van 't Zuidend van Broek tot Oudkarspel, ja zelfs bracht zij tot in de Bronnen: -Herinneringen van Cees Rutsen en Cor Oudendijk -Geb.-huw. en overlijdensregister Regionaal Archief Alkmaar -Enkele krantenknipsels -Gegevens en foto's uit de nalatenschap van Truus Tuijn (fam.Y7.de Boer Alkmaar) Oktober 2001 23

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2001 | | pagina 25