De f amine JLuiijn 4 np door Cor Oudendijk en Cees Rutzen Op 4 januari 1998 overleed Geertruida Marie Tuijn, beter bekend als Truus Tuijn. Hiermee kwam een einde aan het bestaan van de naam Tuijn in de gemeente Langedijk. Pieter Tuijn, geboren als boerenzoon te Warder, kwam in mei 1908 uit Edam naar Zuid-Scharwoude. Voordien was hij reiziger geweest in rookwaren bij de firma Geus in Alkmaar. Aan de Dorpsstraat 75 nam hij de kruideniers winkel van Grietje Klingeler-Slesker over. Grietje, in 1887 weduwe geworden van metselaar Pieter Klingeier, eerder in 1873 al weduwe van Willem Wognum, was uit armoe de destijds een kruidenierszaakje gestart. Zoals vaak het geval was, waren dergelijke winkeltjes eenvoudig van opzet. Grietje had wel een 'haalwijk', maar bracht geen boodschappen weg. Piet Tuijn zou dit wél gaan doen en hiermee startte in 1908 een periode van ruim een halve eeuw kruideniers- en rookwaren van Tuijn in Zuid- Scharwoude. V. JK De voorzijde van de kruidenierswinkel van Tuijn. let eens op de zorgvuldig ingerichte etalage. Pieter Tuijn werd geboren op 20 juli 1884 te Warder. Hij trouwde op 29 april 1908 met Margaretha (Gré) Govers te Alkmaar, die daar geboren was op 17 juli 1886. Piet was ook na zijn trouwen nog vele jaren reiziger in rookwaren bij de firma Geus in Alkmaar. Regelmatig reisde hij per fiets zijn klanten af. Cees Rutsen herinnert zich nog dat hij als kind vaak bij Tuijn op schoot zat als die zijn moe der bezocht in Nieuwe Niedorp, waar zij een sigarenzaak runde. Overigens waren rookwaren een duidelijke voor keur voor hem. In 't Regthuis hangt nog een foto met daarop Piet Tuijn in een door hem ingerichte stand op een middenstandstentoonstelling. Hij is daar omgeven door louter reclame en sigaren van Hendrick Hudson en won hiermee een prijs voor de goede presentatie. Hij won dan ook vaak prijzen met etalagewedstrijden. Op 29 mei 1910 werd in Zuid-Scharwoude hun enige dochter Truus gebo ren. Al vrij snel zat Piet in het bestuur van de Langedijker Winkeliersvereniging L.W.N.V.V., de Langedijker Winkeliers Nering en Vak Vereniging. Spottend zeiden sommige winkeliers wel 'Lang werke en niet veul verdie- ne Het bestuur van de LWN&VV had eind jaren '30 deze samenstelling. Achter v.l.n.r.: l.Jaap Prijs (penn.), 2. Dirk Zeeman, 3. Cor van Zijl, d.Wiels Aardema, 5.Jan Schoenmaker, è.Jan Keizer. Vooraan: l.Jaap Smit, 2. Piersma, 3.Simon Timmerman, 4.Piet Tuijn Op later leeftijd sukkelde Piet Tuijn met zijn gezondheid. Reuma en doofheid maakten het leven er voor hem niet gemakkelijker op. Een grote tragedie was de brand in de woning achter de winkel van Tuijn. Op 7 november 1950 kwamen bij deze brand de broertjes Jacob en Keesje de Bakker om, zoontjes van de postbode Willem de Bakker. Piet Tuijn was toen al zo gehandicapt door de reuma dat hij met moeite het huis kon verlaten. In geval dat de brand zou overslaan naar het woonhuis en de winkel stond hij, geleund tegen de deurstijl, te wachten op een mogelijke evacuatie. Het bleek niet nodig, maar ruim een half jaar later, op 19 juni 1951 overleed hij. Truus Tuijn Truus Tuijn heeft gedurende haar leven veel gedaan voor de gemeenschap. Gedurende 33 jaar lang is zij organiste geweest van de Ned. Hervormde kerk (Koogerkerk) in Zuid-Scharwoude, lange tijd trouw ter zijde gestaan door Sijbrand Beets, de orgeltrapper. In het verlengde van haar orgelspel gaf zij ook aan verschillende mensen pianoles bij haar thuis. Voor de VCJC, de Vrijzinnig Christelijke Jeugdcentrale was Truus de trouwe medewerkster van Ds. Korndörffer, die de leiding had over een plaatselijke afdeling van zogenaamde 'oudere jongeren'. Als Korndörffer er niet was dan nam Truus de leiding over. 22 Oktober 2001 miïïTETK

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2001 | | pagina 24