De bouw van de R.K. kerk St. Joannes de Doper Een foto die kennelijk genomen is in de bouwkeet of het kan toortje van de aannemer. Op de achtergrond is aan de wand een bouwtekening van de kerk te zien Verplichtingen van den aannemer De aanbesteding werd uiteraard gehouden onder R.K. aannemers. De aannemer moest vaklieden als werklieden in dienst hebben. Ook onderaannemers moesten bekwaam zijn en ongeschikten werden direct verwijderd. Dat kon toen nog. Vóór zonsopgang en na zonsondergang mocht niet wor den gewerkt, evenmin op zondagen en feestdagen van de R.K.kerk in het bisdom Haarlem. Gedurende november, december, januari en februari mochten geen metsel-, voeg- of stucadoorwerkzaamheden plaatsvinden, behou dens toestemming der directie. De aannemer mocht geen lager loon dan het minimum loon, gebruikelijk in Langedijk, betalen. Overwerk voor het eerste uur werd met 10% en voor het volgende met 25% verhoogd. Langer werken dan van 's morgens 5 uur tot 's avonds 7 uur mocht ook niet. Dat waren werkdagen van twaalf uur, wat met goedkeuring van de directie mocht worden overschreden... alle overige torenspitsjes en zes stel deurbeslagen bedroeg totaal niet meer dan 1000,-. De pilaren staan overeind. Grote publieke belangstelling van vrouwen met hid en boerenhoedje. Algemeene voorschriften Op het werk waren de Arbeidsvoorwaarden van 's Rijkswaterstaat van toepassing. Deze waren pas op 1 februari 1901 vastgesteld en een hele verbetering geble ken. Voortaan werd een bouwwerk volgens deze voor waarden vervaardigd en ook eventuele geschillen wer den volgens deze Arbeidsvoorwaarden geregeld. Wel was het zo dat een architect altijd aanvulling en /of toe voegingen toepaste. Een mooie zin in dit verband staat aan het eind van §34: "Wanneer in het bestek of de tekening duisterheden mochten ontdekt worden, moet daarvan vóór de aanbesteding kennis gegeven en opheldering gevraagd worden, daar na de aanbeste ding vanwege den aannemer geene bedenkingen meer worden genomen.Met andere woorden, de aannemer was altijd de klos. Ouderen zullen het nog wel weten. Aan de voor- en zuid zijde werd een zwaar smeedijzeren hek geplaatst, gevat in hardsteen en metselwerk wat later weer is wegge haald. Het hek was totaal 152 m lang en werd gemaakt van 43 kubieke meter beton, 23 kubieke meter hardsteen en 35 kubieke meter metselwerk, 't Kerkbestuur liet bij een plaatselijk smid het smeedwerk maken en betaalde hiervoor 2150,-. Uit de oude kerk werden ook nog enige zaken naar de nieuwe overgebracht. Dit betrof de preekstoel, de com muniebank en vier beelden, de banken in het midden schip en het hoogaltaar in de noordelijke altaarkapel met een bestaand beeld. Al deze zaken zijn dus ouder dan de huidige kerk. Overigens zijn later diverse zaken alweer vernieuwd. Zo is het momenteel de vierde preekstoel die in gebruik is. De oude preekstoel uit 1906 staat thans in het Aartsbisschop pelijk Museum te Utrecht. Een preekstoelta bleau uit de kerk voorstellende 'Christus en de Samaritaanse'. Oktober 2001 20

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2001 | | pagina 22