D e Idgtulw van de R.K» kerk (Joannes de B. door Cees Rutzen 'Bestek en voorwaarden, waarnaar door het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van den H.Joannes den Dooper te Langedijk, gemeente Noord-Scharwoude, zal worden aanbesteed. Het bou wen van een kerk, toegewijd aan den H.Joannes den Dooper, met sacristie en toren, afsluithek, tuinmuur en bijbehoorende werken, op een terrein ten Noorden der bestaande R.K.Kerk en Pastorie, in de gemeente Noord-Scharwoude, bisdom Haarlem' Dit was 't begin van een bestek van architect P.J.Bekkers, die in 1905 de opdracht kreeg een nieuwe R.K. kerk in Noord-Scharwoude te bouwen. Dit bestek werd ons ter hand gesteld door één van onze donateurs, de heer J.Banis uit Zuid-Scharwoude. Later kwamen wij door de familie Kardinaal nog op het spoor van de blauwdruk met daarop de handtekeningen van de betrokkenen. Nu is een bestek over 't algemeen geen boeiende lectuur om te lezen. Toch werpt het verhaal enig licht op de bouwwijze uit die tijd en over de prijzen en verdiensten van de mensen uit het begin van de twintigste eeuw. Waarom een nieuwe kerk? De oude kerk verving de houten kerk uit 1770. Dit moet tussen 1808 en 1814 zijn gebeurd. Dit gebouw, dat stond op de plek waar nu het ontmoetingscentrum staat, was eigenlijk een noodkerk en al heel gauw vertoonde deze kerk allerlei gebreken. In 1856 was deze stenen kerk nog uitgebreid met twee transepten, maar het bleef lapwerk. Al in 1860 begon men over een nieuwe kerk te denken, maar door allerlei oorzaken kwam daar voorlopig niets van. Pastoor Nabbeveld bleek wel in staat om geld bijeen te krijgen, maar pastoor speculeerde ook graag met onroerend goed. Het fonds t.b.v. de nieuwe kerk bleek bij hem niet in goede handen. De gemeentenaren vroegen de bisschop dan ook 'met alle respecte voor den ijver die zijn eer waarde hier onder ons aan den dag legt' hem over te plaatsen. Dit gebeurde in 1880 daadwerkelijk. Pastoor J.J.Mes, afkomstig uit Middelburg, die 14 decem ber 1880 naar Langedijk was gekomen, stichtte tegen het eind van de 19e eeuw een fonds voor een nieuwe kerk. Hij stortte zelf de eerste 5000 gulden. Pastoor Mes was blijkbaar een goede collectant want al op 8 maart 1905 kon hij de parochie meedelen dat het bestek klaar was en dat op 16 maart daaraanvolgend de aanbesteding zou plaatsvinden in de herberg 'De Schelvisch' van de heer Nicolaas van Kleef te Zuid-Scharwoude. Het werk werd gegund aan de heer Bakkeren uit Princenhage, die voor het bedrag van 126.400,- de laag ste inschrijver was. Dit bedrag was exclusief de granieten pilaren, de hekken en de luidklokken met torenuurwerk. En hoewel de hele aanneemsom nog niet voorhanden was 125.000,- werd geleend tegen 4% rente) werd er toch begonnen. Op 26 juli 1905 werd de eerste steen gelegd door Deken H.A.Horning uit Alkmaar. Het leggen van de eerste steen door Deken Homing uit Alkmaar j De handtekeningen van de aannemer, de bor gen, de pastoor en namens het kerkbestuur P.Brügemann, op de blauwdruk van de kerk, gedateerd 29 maart 1905 18 Oktober 2001 c -■&- av i a r I C l-Jt cZD/. J/rft t/ftfS tri

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2001 | | pagina 20