Het L .Dat 1 van ord door Cor Oudendijk In't Regthuis hangt een blauw herdenkingsbord ter gele genheid van het 60-jarig huwelijk van Abram Bak en Maartje Vredenburg. Dit heuglijke feit vond plaats op 15 juni 1939. Een huwelijk dat zo lang stand heeft gehouden verdient het om na zoveel jaren wat nader belicht te worden. Het herdenkingsbord uit 1939 Abram (Bram) Bak werd op 30 april 1855 in Broek op Langedijk geboren als zoon van Cornells Bak en Maartje Kruk. Vader Cornells was landbouwer, niet verwonder lijk in die tijd. Maartje Vredenburg kwam uit Zuid- Scharwoude. Zij werd op 7 juli 1857 in het gezin van de koopman Aldert Vredenburg en Maartje Balder geboren. Maartje moet ter wereld gekomen zijn vlak bij de smede rij van Boon. Nu ongeveer op de plek van tandarts Van Binsbergen, Dorpsstraat 414. Opa Cornelis Vredenburg, die ook koopman was, woonde er vlak naast. Op 15 juni 1879 vinden we de huwelijksacte van Abram, die dan als landbouwer te boek staat en zijn aanstaande Maartje. Bij het huwelijk zijn de ouders van Abram aan wezig en de vader van Maartje. Moeder Maartje Balder is dan al overleden. Als getuigen zien we de broers Cornelis en Jan Wagenaar, respectievelijk 39 en 37 jaar oud, de oudste wonende te Broek, de jongste in Zuid- Scharwoude. De beide broers zijn 'broeders ter halven bedde' van Abram. Moeder Maartje Kruk is als weduwe ooit hertrouwd met vader Bak. Als andere getuige komt allereerst uit Schagen Cornelis Vredenburg opdraven, de zes jaar oudere broer van Maartje. Tot slot is Jan Rol, getrouwd met Grietje Vredenburg, de vierde getuige. Het paar wordt in de echt verbonden door burgemeester Van Bommel van Zuid- Scharwoude. Abram en Maartje namen hun intrek in het huis met het nummer 5, dus vlak bij de Broekerbrug in Zuid- Scharwoude. Zij zouden daar een kleine zeven jaar blij ven wonen. Hun huwelijk werd vooralsnog niet geze gend met kinderen. Abram Bak met zijn vrachtwagen. Op 14 april 1886 verhuisden Abram en Maartje naar Oudkarspel, waar op nummer 100 een vrachtrijderij werd gestart van Langedijk op Alkmaar. Of het in de Oudkarspeler lucht heeft gezeten of in het vrachtrijden, maar op 11 maart 1888 werd hun dochter Marie geboren. Meer kinderen hebben zich niet aangediend. Kort na de eeuwwisseling besloot Abram de vrachtrij- dersbaan op te geven en het gezin vertrok naar Koedijk. Daar kwam het café 'Welgelegen' te koop. Eind april, begin mei 1901 werd Abram kastelein aan de Kanaaldijk 154. Naast het café gaf het houden van commensaals (kostgangers) nog wat extra inkomsten. We treffen gere geld in het bevolkingsregister een paar Groningers aan, zoals de onderwijzer Hendrik Derk Nanninga uit Uithuizermeeden en Hessel Jongsma uit Nieuwe Pekela. Toen Abram 65 jaar was vond hij het kennelijk welletjes en besloot om het café te verkopen. Ene Cornelis Bakker werd de nieuwe kastelein. Momenteel is het geen café meer. De laatste kastelein was D.Butter. In de jaren zestig was het evangelisatiegebouw en thans behoort het toe aan aannemer Boersma. Het huisje waarin de familie Bak en later Marie heeft gezvoond 16 Oktober 2001 ow kts Kvv<lVp

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2001 | | pagina 18