m De eerste Indische Nederlanders in Langedijk Betty bij haar moeder op de arm, daaronder v.l.n.r.: Esther, Erna, Wies en George, opname uit 1946 Voor hen liep een echtpaar. Opeens kwam er iemand met een geweer en die meneer van dat echtpaar werd zo neergeknald. Naar Nederland Mijn moeder zei: "Wij vertrekken." (zij en de kinderen). Ze heeft haar bedrijfje verkocht. Mijn vader kon zijn werk niet meer uitoefenen. Hij moest kiezen: daar blijven en Indonesiër worden, of naar Nederland gaan. Echt kiezen kon echter niet, je werd toch gezien als een verrader. Dus moest hij wel mee, terwijl hij niet wilde. Zo waren er heel veel gezinnen die weg moesten. In februari 1952 zijn we op de boot gestapt, George was toen 14 en in 1951 was Hans geboren. Ik kan me nog her inneren, dat we aardappelen te eten kregen en bloem kool, en een sinaasappel, omdat de Koningin jarig was. De boot heette de 'Willem Ruis' en de reis duurde twee maanden. In Hoek van Holland werden we opgevangen en naar Bergen naar het Oranjehotel aan de Breelaan gebracht. We hebben daar bijna een jaar gewoond. Alles hebben we zelf bekostigd (ook de bootreis). Bergen De kinderen gingen naar school bij de Ursulinen op de Loudelsweg. Na een jaar zei men van de gemeente Bergen, dat we nog een jaar moesten wachten, er werden 3 vrijstaande huizen gebouwd aan een zijweg van de Oude Bergerweg, voor 3 of 4 duizend gulden... M'n moe der wilde echter niet nog een jaar in het hotel blijven, er was totaal geen privacy. Toen zeiden ze, dat er in Langedijk ook nog huizen werden gebouwd, daar moch ten ze gaan kijken. Mijn vader vond het zó klein, maar mijn moeder zei"We zien later wel, als we maar vast iets voor onszelf hebben." We werden begeleid door een gemeente-ambtenaresse uit Bergen. Langedijk De ambtenaresse uit Bergen heeft ons in Langedijk een beetje de weg gewezen. Het huis in de Mauritsstraat was helemaal ingericht door de gemeente, maar we moesten het wel terugbetalen. Wies, Erna en Betty in 1951 voor het huis in de Mauritsstraat In 1953 kregen we ook kleren, want vanuit Indië had mijn moeder alleen handbagage meegenomen. We hebben kle ren gekregen vanwege de watersnoodramp in Zeeland, ze hadden daar nog van over. Ergens in Broek op Langedijk konden we het ophalen. Mijn vader heeft twee jaar niet gewerkt, hij had zijn pensioen. Er waren hier vlakbij echter nog veel akkers, en ze vroegen hem wei eens om te helpen met aardappels rooien. Op een dag kwam er een ambtenaar vertellen, dat er werk was bij houthandel Eecen. Dat heeft hij toen maar gedaan, er waren inmiddels zeven kinderen. Maar hij had het heel erg moeilijk, de overgang van Indonesië naar hier was zo groot. Maar hij heeft zich er bij neergelegd. Bij Eecen was hij schuurder bij de Ezo-keukens. In 1954 is Martha nog geboren. Foto uit 1956. Boven v.l.n.r.: Wies, Erna, George, Esther en Rob. Daaronder: Betty, pappie, Hans, mammie en Martha Oktober 2001 13

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2001 | | pagina 15