:0~77ly De Luizeknip Vertier Het was de gewoonte dat er op de maandag van kermis een toneelstuk werd opgevoerd. In de regel was dit een kluchtstuk dat wel bij de kermis paste. Soms werd er een ander soort voorstelling gegeven, zoals bijvoorbeeld Daan Pool. Dat was in die dagen een graag geziene artiest. Vooral zijn optreden als Westfries boeren mannetje was een klapstuk. De maandagmiddag werd ook wel benut om iets te organiseren, zoals het prijsdan- sen. Het ging daarbij om het echte stijldansen. Sparen voor de kermis Was er wel geld voor de kermis? Hoewel veel mensen in die tijd arm waren, was er toch altijd wel wat opzij gelegd voor de kermis. Er werd op één of andere manier toch voor gespaard. Ook was het de gewoonte dat de jonge mannen, die na hun schooltijd gingen werken en een bepaald weekloon ontvingen, met daarnaast een bedrag aan kermisgeld, dat dan met de kermis werd uitgekeerd. Uit nog vroeger dagen dateren de kermisbrieven. Dat waren brieven met mooi opgestelde teksten en veel goede wensen. De brieven werden aan opa's en oma's, ooms en tantes aangeboden. De aanbieder van zo'n brief kreeg dan een kermisfooi. De Stichting Langedijker Verleden bezit een aantal van deze kermisbrieven. Verloop van de kermis De eigenaar van de twee herbergen, Piet Kuilman, was de opvolger van Piet Lek. Deze stond te boek als schilder en herbergier. Kuilman, die herbergier en metselaar was, verkocht zijn cafés aan Klaas de Hart, die afkomstig was uit Abbekerk. Hierna dreef Jan Dekker het café 'De Roode Leeuw' en werd 'De Olifant' verkocht en kreeg een ande re bestemming. Door meerdere omstandigheden werd de kermis steeds minder. Het oude café De Olifant werd niet meer gebruikt en er kwamen steeds minder attracties. Het is later meer een gezellig feestje geworden van de mensen die daar woonden. Dit is zeker een goede gewoonte om de onderlinge band te verstevigen, maar van kermis kan men nu niet meer spreken. Bronnen: -Eigen archief en herinneringen -Mededelingen van mevr.A.Klinkhamer-Kramer l<2cAU Êl/ ,J Oktober 2001 9 S'Tlf f'Al l'-Lü'xtf G a-r&n* &L JSty 2 Os/K &-?*£ t-órf 1 "S 277ZÜ; eM,!urA'-)La^7

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2001 | | pagina 11