De Luizeknip De Centraal Bioscoop. Voorheen altijd aanwezig op de Lnizeknipper kermis. Voor de bioscoop staan links Jan Blokker en rechts Gert Hart, die samen het filmhuis exploiteerden, (foto uit Ach Lieve Tijd West-Friesland) De kermis begoia dan wel op zondagmiddag, maar enke le dagen daarvoor arriveerden de eigenaren van de diver se kramen en attracties. Bijna allen kwamen met een vracht-woonschuit. De kraam met de bijbehorende arti kelen waren in het vrachtruim geladen en zelf woonden ze in het als woning ingerichte gedeelte, wat in onze ogen wel wat behelpen was. Ze trokken zo van de ene naar de andere kermis. De cafés In twee cafés werd muziek gemaakt en kon men dansen. Voor de duidelijkheid even de toen geldende namen. Het noordelijkste café was genaamd 'De Roode Leeuw' en heet nu 'De Knip'. Bij dit café was ook een doorrijstal (enkele jaren geleden verbrand) en daarin werden met de kermisdagen twee biljarts geplaatst. Het was met de ker misdagen de gewoonte om te biljarten om consumptie kaartjes. De hoogst biedende mocht spelen en de verlie zer betaalde. In de herberg zelf kon men zich wagen aan de dans. Het tweede café heette 'De Olifant' en is later gesloopt. Het stond maar enkele honderden meters verder naar het zuiden. Hoe het aan die naam kwam is moeilijk te zeg gen, maar zeker niet door de grootte. Aanvankelijk is het een herberg geweest die ook dagelijks te bezoeken was, maar zo dicht bij elkaar staande cafés hadden denkelijk geen bestaan. De eigenaar Piet Kuilman besloot om De Olifant te sluiten en als woning te verbouwen en te ver huren. Er werden daarvoor wat voorzieningen getroffen en wat uitneembare houten wanden in geplaatst om het af te scheiden van het zaaltje. Dat uitneembare had wel degelijk een doel. Met de kermis moest het gezin van Mart Kramer, die daar woonde met vrouw en vier kinde ren, er uit. Ze moesten een ander onderkomen zoeken en konden na de kermis weer terugkeren. De losse schotten werden er dus uitgehaald en het geheel weer omgetoverd in een zaal met een toneel waar gebiljart en gedanst kon worden. Links de herberg 'De Roode Leeuw' met de doorrijstal voor paardenwagens. Op de muur van de stal een gemeentelijk aanplakbord. Annie Kramer, een dochter van Mart, weet zich dat alles nog goed te herinneren. Vader en moeder bleven in een gedeelte van dat huis, waar een bedstee was, slapen. De kinderen gingen naar familie of een kennis. Zelf ging Annie naar een oom en tante die maar twee huizen ver der woonden. Vader Kramer was vaak bij Kuilman in dienst en met de kermis druk aan het bedienen en regel de het kermisgebeuren in De Olifant. Er waren wel dui delijke afspraken gemaakt over de gang van zaken en ook de huishuur was daarop afgestemd. In het midden, het witte gebouw, zoas cafe' 'De Olifant' 8 Oktober 2001

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2001 | | pagina 10