Wat doet de naam ertoe? Een ander punt waar men zich in het Openluchtmuseum over verbaasde is het grote oppervlak van pannen en het weini ge riet op het dak. Onbekend is bij het museum dat oor spronkelijk een grote topgevel het dak heeft gesierd. In de 19e eeuw is deze gevel verwijderd en vervangen door een vlak van dakpannen. Binnen de nazaten van de Van Twuy- vers bestaan nog twee schilderijtjes van de oude stolp met topgevel. Mis schien kunnen wij u die nog eens tonen. De Noord-Hollandse stolphoeve werd het laatst bewoond door Jan en Betje van Diepeti. Het gebouw verkeerde, zoals is te zien, in een verwaarloosde staat de boerderij na zijn vader en na hém komt de jonge telg Arie van Twuyver(Va), wiens naam voorkwam op de steen (1850) van het voormalig stoomgemaal te Aarts woud. De tweede zoon Jacob(Vb), geboren in 1808, legde op 11-jarige leeftijd in 1819 de eerste steen voor de Ned.Hervormde kerk in Zuid-Scharwoude. Hij werd in 1840 benoemd tot secretaris van dit dorp. Het geslacht Van Twuyver was dus wel een bijzondere familie en bekleedde veel belangrijke functies. In 1847 ging de grote boerderij door verkoop over aan Arie Strooper. Nadien bewoonde diens dochter Guurtje, gehuwd met Dirk van Diepen, de stolp. Twee van hun kinderen, Elisabeth (Betje) en Jan, waren de laatste bewoners tot de stolp in 1949 werd overgebracht naar Arnhem. Wie het Openlucht museum bezoekt en een kijkje gaat nemen in de stolphoeve, kan zich even in Zuid-Scharwoude wanen en te gast gaan bij de Van Twuyvers. Bronnen: - Geschriften van K.Zeeman - Brandts Buys L, De landelijke bouwkunst in Hollands Noorderkwartier, Arnhem 1974 De stolpboerderij staat in Arnhem model voor een West-Friese stolp, maar toch is dat niet geheel correct. De meeste stolpen in West-Fries land hebben een hoge 'darsdeur' om de hooiwagens zo naar binnen te kunnen rijden. In Langedijk kon men slechts varen. Daardoor heeft de stolp maar een kleine darsdeur. De boerderij zoals deze werd geplaatst in het Openluchtmuseum te Arnhem 48 Oktober 2000

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2000 | | pagina 50