Sjü^* Wat doet de naam ertoe Geraadpleegd: - legger der Verpondingen 1615, copie van de 'Quohiere van de verpondinge van de landen in de heerlyckheyt van Outcarspel op Langedyck gheleeghen etc. van den jaere XV hondert LXXXV11' Oud-Archief Oudkarspel inventaris no. 103 (Regionaal Archief Alkmaar) - J.IJff, J.Otto e.a.: Tussen Buitenland en Luizeknip. Uitgave Stichting 'Negen eeuwen ontwikkeling Langedijk' - Klaas Zeeman: Langedijker Streekhistorie. Bewerkt en geïl lustreerd door Jan IJff, Noord-Scharwoude 1993. - P.Glas, M.Kool en J.Zeeman: Het dorpsleven van de Lan gedijk vroeger en nu, Hoorn, 1971. - J.K. de Cock: Bijdrage tot de historische geografie van Ken- nemerland in de Middeleeuwen op fysisch-geografische grondslag. Academisch proefschrift U.V.A. te Amsterdam. Groningen 1965. - J.P.Geus: Koedijk, meer dan 4 eeuwen water- en veldna men. Stichting C(oördinatie) O(nderzoek) O(ud) G(eest- merambacht), mei 1996. - A. Schermer: Geestmerambacht I t/m IV, archeologische verslagen. West -Friesl. Oud en Nieuw 1968 t/m 1973. - L.W.Dekker te Renkum: Toponiemenkaart door de heer J.Pannekeet te Heiloo geschonken aan St. C.O.O.G. Stichting C.O.O.G. (Coördinatie Onderzoek Oud- Geestmerambacht) In bijgaand artikel 'Kloetend door het oude Geestmeram bacht' is sprake van de eerste uitgave van Coog genaamd 'Koedijk, meer dan 4 eeuwen water- en veldnamen', die in 1996 werd gepresenteerd in het Regthuis door Prof. Rob Rentenaar. De heer J.P. Geus, de bekende historicus uit Koedijk, die toen de hoofdauteur was, heeft opnieuw zijn medewerking gegeven aan het waarschijnlijk dit jaar verschijnende nieuwe boek St.Pancras/ Oudorp. Door de jarenlange voorbereiding van vrijwilligers zal dit boek, meer dan het vorige, veel unieke foto's, kaartjes en persoonsgegevens bevatten. Vanaf ongeveer 1530 (met de volledige weergave van de Vroonlanden van de gra ven van Holland) tot ongeveer 1970, toen de ruilverkave ling het veldnaamgebruik beëindigde, wordt een beeld gegeven van het landgebruik gedurende ruim 4 eeuwen. Alle landeigenaren van 1965 zijn o.m. opgenomenwaar door geïnteresseerden hun (voor)ouders kunnen vinden, die er zwoegden; bewoners van de nieuwe uitbreidingen vernoemen hun huis wel eens naar de veldnaam. Een stukje landbouwhistorie verlevendigt het geheel en vormt een aanvulling op de bekende 'Kadastrale Atlas der landeigenaren in 1832' van Van der Berg. Behalve deze uitgave komt komend jaar waarschijnlijk Warmenhuizen- west aan de beurt en daarna kunnen we het materiaal van de Langedijk aanpakken, mits de belangstelling groot genoeg is. Omdat de boeken steeds in eigen beheer worden voorbereid en daarna uitgegeven zijn ze redelijk geprijsd; door sponsoring (wie, o wie?) hopen we er nog wat extra fleur aan te geven. We houden ons bovendien aanbevolen voor iedere hulp (zeker in Langedijk!) bij het bereiken van ons ambitieuze doel: herbeleving van het unieke waterrijke Geestmeram bacht, zoals velen van ons het nog gekend hebben. Inlichtingen, opgaven en adviezen zijn welkom bij Ger Kalverdijk (072-5334430) en Cor Oudendijk (0226 320610). 46 Oktober 2000

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2000 | | pagina 48