Wat doet de naam ertoe? niet geschut worden en varen naar het westen met de zuurkoolfabriek van Thijs Hart aan onze rechterkant en de Engelenburg links van ons (zie kaartje en luchtfoto). Laansloot zou Langesloot kunnen betekenen vanwege zijn behoorlijke lengte. Koog of kaag is buitendijkse grond, hier dus oostelijk gelegen van de Geestmerambachtdijk, die in Oudkarspel samenvalt met de Dorpsstraat. Engelenburg is wel niet genoemd naar de ook op een eiland gele gen burcht van de pausen in Rome, zoals men vroeger dacht. Gezien de hogere ligging t.o.v. de naastliggende weiden (o.a. de Hartiveid, eerder het Slijk geheten) vermoed ik dat men met een verbastering van Enkelandsburg te maken heeft. Enk of eng bete kent n.l. bouwland en de wellicht door uitdieping van de Laan- sloot ontstane verhoging burg) maakte niet alleen groenteteelt, maar later ook huizenbouw mogelijk. De Hist. Atlas toont in 1907 nog geen woningen op Engelenburgons huis is kort daarna gebouivd. Een foto uit 1940, toen ik ook al zoiets deed: voor onze Amersfoortse oorlogsevacué's) De (Voor)burggracht lag in de vroege Middeleeuwen in een frontliniepositie tegenover het water van de Rekere, dat o.a. vol gens f.K. de Cock nog niet beteugeld was. De Voorburggracht is dus eigenlijk 'het gegravene voor de dijk' kortweg 'de Voordijk- sloot'. Prof. Kernkamp neemt aan, dat de Lan- gedijk al in de 9e eeuw een heirweg (=legerweg) was, dus dan zou(den) de burggracht(en) zeker zo oud zijn (K.Zeeman) De grotere dreiging van de in de storm van 1248 ontstane Heer- hugowaard heeft extra-ophoging van de oostkant van de Langedijk noodza kelijk gemaaktdit zal vanuit de Ach terburggracht plaats gevonden hebben. Je kunt nu nog altijd aan de hoge of de lage kant van de Dorpsstraat wonen. We passeren de 'lient' (doodlopend zijslootje naar een schuur) bij het laatste huis van Engelenburg en de iets verder gelegen geteerde koolboet, die door mijn opa Jan was gebouwd met autokisten van de HABO (Hollandse Auto-Bus-Onderneming, de garage stond wat verderop in Oudkarspel). De luchtfoto geeft een goed beeld. In de winter ontstond in de luwte van die lange boet steeds een wak, waar zorgzame opa bij het markeren met strobalen eens in verzeild raakte tot afgrijzen van zijn schaatsende kleinkinderen. De plantebaantjes en de plat- glaskassen van mijn vader en de tussenliggende 'zak- De Laansloot, die we opvaren begint bij het sluisje naar de Noor derkoog, dat de vroegere overhaal verving in 1912. Voor de overtoom zal er wel een spuisluisje of duiker hebben gelegen. Daar vlakbij stond ook de molen van Jan Hart, die in 1902 werd afgebroken. We moeten oppassen, dat we niet in het vuur van ons betoog door "skutte" roepende schippers wor den overvaren. Wij willen echter Luchtfoto van het noordelijke deel van Oudkarspel in de jaren '50. Op de voorgrond de Hartfabrieken. Rechts naast het grote stuk land in het midden Engelenburg. Op de achtergrond 't Waarland dat toen nog niet verkaveld was. Oktober 2000 43

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2000 | | pagina 45