Waé doei d .e naain ertoe? ^AQ5PEL door Ger Kalverdijk Kloetend door het oude Geestmerambacht bij Oudkarspel. Namen van sloten en akkers zijn in 't algemeen niet wil lekeurig ontstaan. De oudste naam, die men kan achter halen is vaak bepalend, doordat hierin de ligging, vorm, oppervlakte, relatieve hoogte, begroeiing, enz. het zui verst doorklinkt. Later werden de oudste namen vaak vergeten en vervangen door andere namen. Maar ook werden ze nogal eens verbasterd, als gevolg van onbe grip, verschrijving, (dialect-) klankverandering e.d. Bij het opstellen van grondaktes werden die verbasteringen later in de hand gewerkt door de plaatselijke onbekend heid van notarissen. Maar ook de gebruikers van land en water zélf zullen in later tijd de Middelnederlandse naamsbetekenis niet altijd gekend hebben, dus andere voor hen zinvollere namen hebben bedacht. Om het bovenstaande elders nog eens te illustreren leek het me wel aardig, een denkbeeldige vaartocht met U te maken door een stukje Oud- Geestmerambacht bij Oud karspel in de nabijheid van mijn geboortehuis (bij de pijl op het kaartje). Ik meende toen dit gebied als mijn 'diesek' te kermen, maar door het COOG-toponiemenonderzoek zijn vele toen nog gebruikte namen voor mij in een verrassend his torisch perspectief geplaatst. Zodat ik U graag eens in het 'skuitje' meeneem voor een verkenning; ik vertel dan 'varendevort' de (cursieve) naamsverklaringen. Graag hoor ik daarbij commentaar, want de meningen kunnen en mogen verschillen. We vertrekken vanaf Engelenburg, een eiland aan de westkant van de Voorburggracht, waarop het tuindersbe- drijf van mijn vader ligt. Stap maar in 't zwartgeteerde akkerschuitje, dat aan de 'stelt' op ons ligt te wachten. Nadat jullie plaats hebben genomen op de 'mastbank', volgt kort na de start al gauw het eerste cursiefje. Burg, burcht, borg, berg zijn woorden, die oorspronkelijk (ver sterkte) hoogte of toevluchtsoord betekenden, waarvan kasteel en ook dijk afgeleid zijn. Door het graven van graften (oudfrie- se naam voor grachten) werd het dijklichaam van de Langedijk opgeworpen. Oktober 2000 AKCMBl,* TïcjEWGDRpicjE flpptjAi/iii/fc£ - ARCWEDLPCji^cHE VOMPSTEN 42

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2000 | | pagina 44