en sc nreef ons Van de deer Piet Blom uit Bergen ontvingen we het volgende versing. Het geeft een nnrdig beeld van een avontuurlijke schaatstocht naar het eiland Marken in dc zeer strenge winter van 1928 op 1929. Een groepje jongens besloot een tocht naar Marken te maken op 3 maart 1929. Omdat de ringsloot bij Zuid- Scharwoude open lag vanwege de bemaling door het watermachien, besloten we op de fiets naar Rustenburg te gaan. De volgende jongens deden aan de tocht mee: Cor Stam van de Laanderweg (woonde in een stolp genaamd 'Zelden Thuis'), Klaas de Geus, Harrie Timmer man, Henk Schenk (de enige die op zogenaamde doorlo pers reed), Henk Meeldijk, Gert Meeldijk exa ondergete- kerxde Piet Blom (de enige nog levende, geboren 24-06 1912). Onze leeftijd was voor het merendeel 16 a 17 jaar. Harrie Timmerman was een jaar ouder en Henk Meeldijk rond de twintig. De tocht begon voorspoedig, zonder problemen bereik ten we Marken. Maar op de terugweg begon, begrijpelijk, de vermoeidheid toe te slaan. Vooral toen eensklaps het weer was omgeslagen. De dooi sloeg venijnig toe. Op de kleiiae binnensloten kwam de flap door het ijs heen. Doodvermoeid kwamen we in Oosthuizen aan waar werd aangelegd (opgestoken). Hier konden we een beet je op verhaal komerx. De één nam koffie of chocolade melk, de ander eerx glaasje bier. Henk Meeldijk, die geheelonthouder was en zijn broer Gert (toen ook nog geheelonthouder), ïxamen iets anders. Gert Meeldijk, die vroeger de Engelse ziekte had gehad, kon niet zo goed met ons meekomen. De gebroeders besloten daarom iets eerder op te stappen. "Jullie halen orxs wel weer in," zeiden ze. Vanaf Oosthuizen hadden we minder last van flap, maar wel veel meer water op het ijs. Maar hoe we ook reden, Henk erx Gert konden we niet meer inhalen. Thuis was het inmiddels al donker geworden. De ouders begonnen onderling te informererx. Niets. Tot ze bij de familie Meel dijk kwamen en daar de gebroeders thuis vonden. Meteen de vraag: "Waar zijix onze jongeixs?" Henk ant woordde: "Die zitterx te zuipen op Oosthuizeix." Wat was het geval, direct na het verlaten van het restaurant kon den ze meerijden met een melkwagen tot aan Rusten burg. Het was met recht op die manier eeix tocht om niet te vergeten. Nog iets over de strenge winter 1928-1929 Na de strenge winter van 1890 op 1891, toen de tempera tuur rond de jaarwisseling tot min 15 zakte, dacht men Zo reden de Langcdijkers over het ijs naar Marken (tekening Sietse Wiersma) 40 Oktober 2000

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2000 | | pagina 42