De P avon door Marian Slink-Kuilboer In het vorige nummer (1999) over Jan Kuilboer meldden we dat wij nog aandacht wilden schenken aan 'de Pavon'. Het schip waar hij als kapelaan bij is geweest en de ver dere oorlog zijn denken en handelen heeft bepaald. Ook na de Tweede Wereldoorlog heeft hij er af en toe, en dan nog mondjesmaat, over gesproken. Maar de krantenarti kelen spraken wel boekdelen. Hieronder een impressie van deze tragedie en de rol die pastoor Jan heeft gespeeld in het Franse verzet. Een korte terugblik Jan was de oudste zoon van het gezin van slager Kuilboer uit Oudkarspel en heeft de lagere school afgerond in Noord-Scharwoude. Na de lagere school ging hij naar het klein seminarie in Boulogne sur Mer en later naar het groot seminarie te Arras, tot hij daar in 1938 tot priester werd gewijd. Hierna werd hij in Calais tot kapelaan van de parochie Saint-Pierre benoemd. In 1940 brak in Frank rijk de Tweede Wereldoorlog uit. Jan kwam ongewild in opstand tegen het nieuwe regime. Wat hij in de vroege morgen van 20 mei 1940 nog niet wist, was dat de nacht zwaar zou worden en misschien aan zijn verdere levensloop een andere richting zou geven. De Pavon De ss Pavon was een voormalige Italiaanse vrachtvaar der, gebouwd in 1930 bij Napier Miller te Glasgow van 4128 bruto registerton. Het stoomschip was 120 meter lang en 16 meter breed en voer in 1940 onder Franse vlag. De eigenaren waren de Compagnie de Navigation d'Orbigny te La Rochelle. De reddingsmiddelen beston den uit 4 kleine sloepen, wat zwemvesten en reddings boeien. Op het achterdek stonden twee luchtdoelmitrail leurs (klein kaliber), alsmede een mitrailleur en een klein kanon bij de commandobrug We weten niet eens of er wel munitie was, maar er was geen radio aan boord. Het schip had op 11 mei materieel naar Vlissingen gebracht voor de Franse troepen, waarna het schip naar Duinker ken voer om troepen te laden.. Op 20 mei tussen 10.00 en 12.00 uur waren de eerste 1200 man ingescheept. Ten gevolgen van het bijladen van de resterende 200-300 man (het precieze aantal is niet bekend maar hierbij waren veel Hollanders) was het goede tij verlopen en moest het schip wachten om uit te varen. Dit oponthoud gaf weer complicaties met de voe ding van al de manschappen. Een afbeelding van de Pavon (Collectie 'Instituut voor Maritieme Historie'(marinestaf Koninklijke Marine) 36 Oktober 2000 V

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2000 | | pagina 38