DE ARBEIDER STEMT OP ZUN EIGEN PARTIJ LUST N'y MP P J TRCELSTRA rPA| I Het le Meifeest in 1890 Bij de Roskambrug stapte het gezelschap uit Langedijk op de trekschuit daar te demonstreren, maar in de Sneeker Courant las men dat er in Alkmaar op het Doelenveld een 'Mei-bij eenkomst' zou worden gehouden. Met de trekschuit Ook aan de Langedijk was de S.D.B. actief en dan met name in Oudkarspel. Ook daar was een afdeling opge richt en mensen van het eerste uur waren Klaas de Vet, J.Homan, ene De Vries en de gebroeders Ton. De koppen werden bij elkaar gestoken en in Nieuwe Niedorp werd de trekschuit van Dirk Stapel gehuurd, die op de eerste mei naar Alkmaar zou varen. Deelnemers uit Winkel en Nieuwe Niedorp waren onder meer Kees Koorn, zijn zonen Gert en Freek Koorn, een neef Klaas Koorn, Dirk Mul, Jan Gayaard en Arie van Zonen uit Oude Niedorp. Bij De Roskam stapten de Langedijkers op de Niedorper boot en gezamenlijk voer men verder. Het werd een onvergetelijke tocht. Gedurende de uren in de schuit wer den de problemen besproken van het socialisme in de komende tijd. De viering In Alkmaar aangekomen werd eerst in het gebouw van de Alkmaarsche Jongelings Vereeniging geluisterd naar D.A.Klomp, die later op journalistiek gebied een belang rijke rol zou spelen. Hij declameerde enkele strijdliede ren. Daarna ging het naar het Doelenveld, waar de mee ting werd gehouden. Van Duivenbode en Jan Fortuin spraken er en er was heel wat publiek aanwezig. Meer tegenstanders overigens dan voorstanders. Het gezang van 'Weg met de socialen, leve Willemien' of 'Alle socia len in een harington' was niet van de lucht. Toen Van Dui venbode zijn rede hield werd het erg onrustig, maar Jan Fortuin, een felle rappe baas, wist het publiek aanvanke lijk in de hand te houden. De houding van de opgescho ten jeugd werd echter steeds vijandiger en er werd met straatvuil en stenen gegooid. Kees Koorn, een 'poestig mannetje', kon zich nauwelijks inhouden en vroeg sarcas tisch aan de belhamels: "Hoeveel verdienen jullie daar mee, jochies?" Tot vechten kwam het evenwel niet, maar op de terug weg kwam men tot 't besef dat de grote dag nog wel een poosje op zich zou laten wachten. Terug in de trekschuit, zo staat er in de annalen werd er toch in grote kameraad schap over dit eerste Meifeest gesproken. Hoe ging het later? Vier jaar later, in 1894, ontstond naast de revolutionair gezinde S.D.B. een meer gematigde, parlementair geo riënteerde partij, de Sociaal Democratische Arbeiderspar tij (S.D.A.P.). Bovengenoemde personen traden bijna alle maal toe tot deze partij. Maar op 1 mei bleef men tot ver in de volgende eeuw demonstreren. Van zo'n latere 1 Mei-optocht is de mooie foto uit 1918 bewaard gebleven. Bronnen: - Lage Landen, Hoge sprongen - Persoonlijk archief Oktober 2000 35 SDAP

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2000 | | pagina 37