Wat is er over gebleven van onze watermolens? Een opname van waarschijiüijk molen F aan de ringvaart van de Heerhugowaard Molen F, de zesde aan de Oosterdijk, is eveneens afge broken en wel in 1924. Hij stond ten zuiden van de 'kot molen'. Waarschijnlijk hebben wij een afbeelding van deze molen gekregen. Vastgesteld is wel dat het hier niet om molen D en molen E gaat. Gezien de situering is het zeer aannemelijk dat molen F hier is afgebeeld. De zevende, ook nog steeds aan de Oosterdijk, is na blik seminslag verbrand in 1908. Hiermee verloor het Ambacht 'molen E'. De achtste, molen D, die gebouwd werd in 1868, staat er nog steeds. Het is de bekende Broeker molen, staande nabij het Oosterdel. Lange tijd stond hij bekend als 'de molen van Zwaantje', naar Zwaantje de Boer-Preusterink, weduwe van Dirk de Boer. Deze 'molen D' verving in 1868 de toen verdwenen molen D aan het zuideinde van Broek (zie hierna) en nam na 1887 ook de taak van molen C over. De windvang was aan de Oosterdijk beter dan bij de bebouwing op het zuideinde van Broek. Nu volgen de negende en tiende molen, met de letters D en C. Deze stonden, in tegenstelling met de vorige, niet aan de Oosterdijk, maar aan het zuideinde van Broek op Langedijk. Ze stonden aan de westzijde van de straatweg, ongeveer bij de huidige Prinses Irenestraat. Molen D was bekend onder de naam 'De molen van Tijmen'. Bij brand door blikseminslag in de nacht van 18 op 19 juli 1867, kwamen zowel molenaar Tijmen Ivangh, zijn vrouw Guurtje Rantjes alsook hun drie kinderen om het leven. Een gebeurtenis waar nog heel lang over is gesproken. Het is opmerkelijk dat de molens D en C hun water loos den door middel van een duiker onder de straatweg door. Ook de vlakbij gelegen molen C brandde door blik seminslag af in 1887. De bekende en nog steeds bestaande molen D, vroeger de molen van Zwaantje Oktober 2000 31

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2000 | | pagina 33