Lourens Bogtman; de Langedijker die ivereldberoemd werd Erkenning Van de Matthaus Passion te Naar- den werd in 1957 door Telefunken een plaatopname gemaakt. De lie derencyclus 'Die Winterreise' van Franz Schubert zette Lourens samen met pianist Felix de Nobel op het merk Fontana op de plaat. De regering erkende in 1958 de grote verdiensten voor de muziek door Lourens Bogtman te benoe men tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het gezin Bogtman is nooit meer weggegaan uit Hilversum. Vader Cornells overleed er in 1944 en Lourens en moeder Grietje zijn er samen blijven wonen tot zij uitein delijk in 1957 is overleden. Ook Lourens bleef tot 1962 in Hilver sum wonen. In 'het huis met den Wingerd' trok hij zich terug uit de drukte van de optredens en wijdde zich dan nog vaak aan zijn oude vak, de kunstnijverheid. Overigens bleef hij zijn hele leven keramiek maken. Vanaf 1962 verhuisde hij naar Denemarken waar hij een vriendschappelijke relatie had met de kunstenaar Peter Moltke. Ook gaf hij in deze tijd les aan het wetenschappelijk instituut van de Universiteit van Kopenhagen. Zijn baan in Den Haag had hij toen inmiddels beëindigd. In 1960 werd de cultuurprijs van de gemeente Hilversum ingesteld. Lourens had in dat jaar de eer deze prijs als eerste te ontvangen. De jury, met daarin onder anderen Prof.dr. G.Stuiveling, sprak haar vreugde uit over het feit dat de prijs onmiddellijk allure kreeg door het toekennen aan een man van zo'n onbetwistbare begaafdheid. In de loop van het jaar 1969 werd Lourens ziek. Naar het zich eerst liet aanzien was het niet zo ernstig. De gevolgen van een verwaarloosde navel breuk. Opgewekt schreef hij uit het ziekenhuis dat het goed ging. Lourens Bogtman overleed vrij plotseling op 11 novem ber 1969 te Kopenhagen, waar hij op dat moment woon de. Op 15 november daaraanvolgend werd hij bijgezet in Lourens Bogtman (als zanger bekend onder de naam Laurens) foto coll. mevr.O.van den Muyzenberg) het familiegraf op de Nieuwe Algemene Begraafplaats aan de Bosdrift te Hilversum, vlak bij zijn lerares Aaltje Noordewier. Nabeschouwing In Oudkarspel werd de vroegere Butterlaan na de verka veling omgedoopt in Lourens Bogtmanstraat. De straat loopt vlak achter het geboortehuis van Lourens. 26 Oktober 2000

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2000 | | pagina 28