Lourens Bogtman; de Langedijker die wereldberoemd werd bestaande uit Corry Bijster (sopraan), Roos Boelsma (alt), Frans Vroons (tenor) en Lourens Bogtman (bas/bariton). Roos Boelsma, de enige nog levende van dit viertal, getuigt van een fantastische samenwerking met Lourens gedurende en na de oorlog. Heel vaak heeft het kwartet Aan het einde van de oorlog stond de muziekuitvoering in grote zalen op een heel laag pitje. Lourens beperkte zich tot het geven van huisconcerten, die meestal in etenswaren werden uitbetaald. De term 'bruinebonen- concerten' is hier dan ook zeer op z'n plaats. Buitenlandse toernees Na de oorlog, van 1945 tot 1962, heeft Lou rens Bogtman onnoemelijk veel optredens verzorgd. We kunnen dit gerust zijn bloei periode noemen. Hij gold lange tijd als één der beste liederen- en oratoriumzangers van West-Europa. Naast veelvuldig in Nederland trad hij onder meer op in België, Engeland, Denemarken, Zwitserland, Frankrijk en Duitsland. In 1949 volgde hij zoals gezegd zijn vroege re leermeester Max Kloos op in de Christus partij in de Matthaus Passion te Naarden. Naast zijn vertolking dwong hij ook veel respect af door alles uit zijn hoofd te zingen. Na 1947 maakte hij concertreizen over de hele wereld gedurende een aantal toernees. Hij bezocht hierbij onder andere vijfmaal Indonesië, viermaal Zuid-Afrika, Bombay, Karachi, Singapore en het voormalig Bel gisch Congo. Ontelbare malen heeft Lourens gezongen in de Matthaus Passion, niet alleen te Naarden maar ook op andere plaatsen in binnen- en buitenland. Hij vertolkte de Christusrol op voortreffelijke wijze. De zangeres Elly Ame- ling getuigt van haar samenwerking met Lourens tijdens deze uitvoeringen in Den Haag in 1960, in 1961 te Naarden en in 1965 te Groningen. Mevrouw Ameling mocht ook menig goede raad van hem ontvangen op vocaal gebied en omschrijft hem als een uiterst aimabel en serieus mens. Een type ring die overigens bij veel collega's en leer lingen geldt. In 1955 werd hem een betrekking aangebo den aan het Koninklijk Conservatorium voor Muziek in Den Haag. Lourens had toen al verscheidene privé leerlingen waar onder de beroemde alt Aafje Heynis. Hier zien we driekwart van het Nederlands Vokaal Kwartet in Brussel. Lourens Bogtman, Roos Boelsma en Corry Bijster. Frans Vroons werd bij deze gelegenheid vervangen door een Belgische tenor (foto coll. Mevr. R.Huisman-Boelsma te Arnhem) de 9e Symfonie van Beethoven vertolkt. Oktober 2000 25

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2000 | | pagina 27