Lourens Bogtman; de Langedijker die wereldberoemd werd De schilderwerkplaats van Cornelis Bogtman, kort na 1900. De familie staat links waarbij vader Cornelis met de kleine Lourens aan de hand staat. Links staan moeder Grietje met dochter Cathrien en een dienstmeisje. Rechts een kennelijk pas geschilderd rijtuig met een deel van het personeel. Bogtman had zeven knechten in dienst. Kunstnijveraar Vader Cornelis staat in Hilversum niet meer te boek als schilder maar als verfhandelaar. Het lijkt er op dat hij om zo te zeggen 'wat meer de biene onder 't gat kreeg', ofschoon hij in Oudkarspel al zeven knechten had. Cor nelis bleek zeer inventief en bedacht steeds nieuwe din gen. Hij maakte bijvoorbeeld als eerste in Nederland muurverf. In Hilversum werd het jonge gezin Bogtman nog uitge breid met een dochtertje dat in 1907 ter wereld kwam en de namen Nelli Wilhelmina Marie kreeg. De kinderen Bogtman bleken zeer creatief en gaven rond 1917 hun vader de duw in de richting van de kunstnij verheid. Catharina ontpopte zich als beoefenaar in de kunst van het batikken verftechniek, ikat (Indische weef- techniek) en edelsmeedwerken in goud, zilver en emaille. Vader Cornelis werd later zilversmid. De jonge Lourens, die overigens binnen de familie Louis werd genoemd, bleek al snel een bekwaam ontwerper van motieven voor weefsels, meubelen, sier- en gebruiksvoorwerpen. Het kwam zelfs zo ver dat hij de hoofdontwerper werd van de gehele familie Bogtman. Op de Wereldtentoonstelling in Parijs van 1925 werd aan zijn ontwerpen een zilveren medaille toegekend. Naast zijn zuster Cathrien, die De familie Bogtman in de tuin van hun huis te Hilversum. V.l.n.r.-.Nelli, moeder Grietje, Lourens, Cathrien en vader Cornelis (foto coll. mevr. Olga v.d.Muyzenberg) Oktober 2000 23

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2000 | | pagina 25