:tnnaiK een L dLijJker nie were eroennc] 'ange- 1 were OBrem door Cor Oudendijk O! In 'Westfrieslands Oud Nieuw', het jaarboek van het Westfries Genootschap verscheen dit jaar een korte bio grafie over de zanger Lourens Bogtman. In verband met de beschikbare ruimte moest dat verhaal een beetje beknopt zijn. Wij hebben gemeend dat een wat uitgebrei dere versie in ons blad niet zal misstaan. Op 8 maart 1897 vestigde zich aan de Dorpsstraat, vlak naast het gemeentehuis in Oudkarspel de verwer (schil der) Cornelis Bogtman. De 24-jarige schilder was afkom stig uit Bergen en een broer van Willem Bogtman, die later in Haarlem de basis zou leggen voor een beroemd glaze niersgeslacht. Cornelis' vrouw, Grietje van der Oord kwam in Koedijk ter wereld. Het pas getrouwde echtpaar zal nooit hebben vermoed dat één van hun toekomstige kin deren ooit een internationaal beroemd zanger zou worden. De schilderswerkplaats van Cornelis Bogtman stond aan de Dorpsstraat rechts van het gemeentehuis, nu oudheid kamer 't Regthuis. Het huis heeft al een lange geschiede nis als schildersbedrijf achter de rug. Na Bogtman waren o.a. Gerrit Kooijman, Klaas Dekker en IJsbrand Klos hier schilder. Nu is dit pand genummerd Dorpsstraat 867 en wordt bewoond door Hans en Wil Greuter. Het huwelijk van Cornelis en Grietje werd al in 1898 gezegend met de geboorte van een dochter. Op 1 april van dat jaar werd Catharina Margaretha geboren. Bijna twee jaar later, om precies te zijn op 8 februari 1900, kwam hun zoon ter wereld die naar beide grootvaders, Lourens van der Oord en Albert Bogtman, de namen Lourens Albertus kreeg. Volgens eigen zeggen kon de kleine Lourens al zingen voor hij kon praten. De muzika liteit heeft hij zonder twijfel geërfd van opa Lourens van der Oord te Koedijk. Blijkens een bericht in de Alkmaarsche Courant van 11 maart 1891 had Van der Oord een zangklas geopend voor jongens en meisjes van 9 tot 16 jaar. Overigens was ook Lourens van der Oord van oorsprong een Langedijker. Hij werd in 1844 te Oudkarspel geboren en speelde al op jonge leeftijd viool terwijl hij ook prachtig kon zingen. Het gezin Bogtman bleef ruim zeven jaar te Oudkarspel. In augustus 1904 vertrokken zij naar Hilversum. Lourens was toen vier jaar oud. Het zangkoor van Lourens van der Oord in Koedijk. Lourens staat middenhoven met dirigeerstok. Zijn beide dochters waren ook lid van het koor. Grietje Bogtman-vati der Oord zit in het midden, recht onder haar vader. Haar zuster Wilhelmina Bos-van der Oord zit uiterst rechts in de lichte jurk. De schoonvader van Wilhelmina, Johannes Bos staat achteraan tweede van links. De tweede vrouw van rechts, naast Wilhelmina, is Maartje Leeuwenkamp-Bos. De man die achteraan als vierde van links staat is Jan Schipper.(foto beschikbaar gesteld door Hist.ver.Koedijk; met dank aan mevr. Olga van den Muyzenberg, te 's-Hertogenbosch en de heer J.P.Geus uit Capelle ad IJssel voor de namen) Oktober 2000 22

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2000 | | pagina 24