Over een Ambachtsheerlijkheid met niet zulke heerlijke gevolgen Met de inhuldiging van de Ambachtsheer werd er behoorlijk gefeest eindelijk tot kolonel. Vader Jacobus overleed in 1757 en zodoende volgde zijn tweede zoon Jan Jacob hem op als tweede heer van Zuid-Scharwoude. Wat kocht Jacobus in 1730 voor zijn 19.100 gulden? We gaan nu eerst weer even naar de aankoop van de Heerlijkheid. Hoe zag het dorp Zuid-Scharwoude er in 1730 precies uit? Helemaal nauwkeurig is dat moeilijk vast te stellen, maar wel zo ongeveer. Uit de aardrijks kundige beschrijving is bekend dat het ten zuiden grens de aan Broek op Langendijk, ten noorden aan Noord- Scharwoude en dat het 523 hectare groot was. Het had een bevolking van ongeveer 530 personen. Het gehele dorp had in 1736 een aantal van 135 huizen, zodat het ook wel hetzelfde zal zijn geweest ten tijde van de koop. Eigenlijk dus een vrij klein dorp. De inhuldiging Op 6 juli 1731 lieten Jacobus en zijn vrouw zich, naar oud gebruik, inhuldigen. Dit ging met vele feestelijkheden gepaard. Details hiervan zijn echter niet bekend. Toen Jacobus op 8 juni 1757 overleed, op de leeftijd van 61 jaar, verscheen zoals gezegd zijn tweede zoon Jan Jacob (1725 1810) op het toneel. Ook deze hield een inhuldigingsfeest, waarover wel het één en ander bekend is. Jacob Jan van Twuyver was in die tijd schout van Zuid-Scharwoude en deze zorgde in die functie ook voor de inning van de tien den. Deze inning had plaats op Vrouwendag (2 februari). Hij deed dus de administratie en uit deze oude lijsten blijkt dat zo'n kennismaking en inhuldiging een waar volksfeest moet zijn geweest. Samen met de bevolking werden er vier ankers wijn opgedronken, wat gelijk staat aan zo'n slordige 180 flessen. Daarnaast werden er nog tien vaten bier opgeslobberd. Al met al moet er behoorlijk zijn gedronken, gerekend naar zo'n kleine bevolkings groep. De opvolging van de heren van Zuid-Scharwoude Jan Jacob Mispelblom Beyer bereikte een hoge leeftijd. Hij overleed in 1810 op 85-jarige leeftijd. Hij is tweemaal getrouwd geweest. Zijn oudste kind was een zoon, die evenwel al op 20-jarig leeftijd overleed. Jan Jacob bleef dus drieënvijftig jaar heer van Zuid-Scharwoude. Bij zijn overlijden ging de titel over op een kleinzoon van zijn oudere broer. Deze Hendrik David (1795-1880) was gebo ren te Zutphen en azijnfabrikant te Dieren. Naast wet houder van Rheden was hij ook lid van de gemeenteraad van Zutphen. Volgens de officiële stamboom voerde Hendrik David niet de titel heer van Zuid-Scharwoude. De jongste zoon van Hendrik David, ook een Hendrik David, werd geboren in 1841 te Zutphen. Hij was lid van de gemeenteraad, wethouder van Zutphen en lid van Prov.Staten van Gelderland. Deze Hendrik David mocht ook weer de titel 'heer' voeren. Hij overleed in 1916 te Haarlem. Uit het tweede huwelijk van Hendrik David met Jonk- vrouwe Johanna Philippina Wilhelmina Coenen kwamen drie kinderen. De jongste hiervan, Hendricus Albertus Diedericus Mispelblom Beyer zou de laatste heer van Zuid-Scharwoude zijn. Hij werd op 23 april 1895 geboren te Zutphen en trouwde in 1922 met Annie Winifred Tay lor, geboren te Dublin. De laatste jaren woonde deze heer in Warmond waar hij ook waarschijnlijk is overleden. Was een Ambachtsheer een uitbuiter? In de praktijk was het een vrij lastige zaak om elk jaar een tiende gedeelte van de gewassen te vorderen. Daarom werd er een overeenkomst gesloten tussen de landge- bruikers en degene die de tienden moest innen. Er werd een geldbedrag afgesproken, wat overeen kwam met het tiende gedeelte van de gewassen. Dit vereenvoudigde de zaak sterk. Nog gemakkelijker zou het worden wanneer het dorp Zuid-Scharwoude werd aangeslagen voor een Oktober 2000 19

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2000 | | pagina 21