Gewoon een bijzonder mens Van verschillende werken van hem is niet alles meer te achterhalen. Zo schreef hij in 1942 de operette 'Intermez zo in Bohemen' op muziek van Siem Pluister. Tastbare herinneringen hiervan zijn echter niet meer gevonden. Ook de vertaling van de Engelse operette 'The Mikado' van Gilbert en Sullivan is niet meer boven water te tillen. Dit geldt ook voor een Westfriese revue 'Psst, luister 'rs effe'. Misschien komt er ooit nog eens onbekend werk van Jan van Alfen boven water. Het complete werk hier noemen zou teveel op een droge opsomming gaan lijken. Alles bij elkaar opgeteld is het onnoemelijk veel. Radio Twee maal werd er op de radio aandacht besteed aan de Langedijk en daarbij was Jan van Alfen daadwerkelijk betrokken. Op 14 september 1946 zond de KRO een West fries uurtje uit waarbij o.a. André Carrell optrad. Later zond dezelfde KRO het programma 'Uit het land van Noord-Scharwou' uit. Hierbij traden onder meer Jaap Prijs, Jan Klinkert, Piet Tromp en Hannie Wolfswinkel op. Als tekstschrijver wordt ook hier weer de naam van Jan van Alfen genoemd. Het plotselinge einde Roelof Menkveld was altijd wel redelijk gezond geweest, maar het werken in de zuurkoolfabriek bezorgde hem uiteindelijk een zware longontsteking. Zo erg zelfs dat de aandoe ning ontaardde in astma. Na een kuur in het buiten land overleed hij toch vrij plotseling na een zware astma-aanval op donder dag 15 februari 1951. Hij was slechts 52 jaar oud. Roelof Menkveld op latere leeftijd Jan van Alfen was bijna beroemd. Helaas heeft hij door zijn vroegtijdige dood niet kunnen bereiken wat hem anders zeker nationaal en internationaal zou zijn gelukt; een vermaard tekstschrijver worden. Toch heeft hij ons een schat aan geschriften nagelaten die niemand ons meer kan afnemen. Roelof Menkveld, alias Jan van Alfen, gewoon een bijzonder mens. We plaatsen ter afsluiting een gedicht op de wijs van 'Lente' van Dirk Witte met een typisch Langedijker toonzetting. Het is tekenend dat een man die, vooral in de crisisjaren, slechts met moeite een inkomen bij elkaar kon schrapen door de gemeente met veel vertoon ten grave werd gedragen. De grote vriendschap met Johan te Slaa, door de kinderen Menkveld Ome Jan genoemd, leidde ertoe dat zoon Henk, na zijn vaders overlijden, liefdevol werd opgeno men in het gezin van Johan en Lia te Slaa in Amsterdam. De kinderoperette 'De Tovermuts van Sneeuwbaard' welke hij in 1950 had geschreven, werd op 29 en 30 maart 1951 opgevoerd door de Openbare Lagere School uit Broek. Jan van Alfen heeft deze opvoering niet meer mogen meemaken. De operette beleefde drie opvoerin gen. De baten van al deze opvoeringen kwamen ten goede aan de weduwe van Roelof Menkveld. LIEDJE Wanneer in najaarstijd de kool in 't schuurtje is gestouwd, heeft men in 't land van Noordscharwou genoeg gesleept, gesjouwd. Het akkerveld lijkt kil en dood, geen schuitjes varen in de sloot De winter..., de winter breekt aan, Maar 't jonge volkje lacht voldaan als 't eerste grondijs loopt. Ze hebben op het ijsvermaak al wekenlang gehoopt. De gladde ijzers liggen klaar en menig jonge krabbelaar heeft spoedig 'n afspraak voor elkaar, met haar..., met haar. Straf waait het windje uit Noord-oost Het ijs is hard als steen. Mooi Guurtje bindt de schaatsen aan en gaat dra zwierend heen. Maar bij de brug wacht Adriaan, zie hoe die beide weldra gaan, Opzij daar..., opzij daar..., maak baan! En aanstonds bij de marketent staat 't jolig paartje dra. Hij koopt voor beide kouwe koek en heete chocola. Maar als het oolijk maantje gluurt, dan stappen Adriaan en Guurt, vol plannen naar de Raadhuisbuurt, naar 't huis..., van haar. Maar als de lieve lente komt in 't land van Noordscharwou, dan is het met de rust gedaan dan is thelp man en vrouw. De pooters hebben flinke spruit, ze moeten fluks de bakken uit. 't Is lente..., 't is lente..., pak aan! Er moet gespit..., er moet geplant, men arbeidt zij aan zij. En weldra zitten in de grond de schottenrij aan rij. Als 's avonds 't werken is gedaan, wacht Guurtje weer op Adriaan. Het gaat wis op een bruiloft aan, in Mei..., in mei...! Jan van Alfen 16 Oktober 2000

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2000 | | pagina 18