Gewoon een bijzonder metis uitgedrukt zien. Jan van Alfen zag kans om in vijf bedrij ven een libretto voor een muziekstuk neer te zetten dat klonk als een klok. De muziek was van de componist G.Pranger. Operettevereniging 'Danza' bracht het geheel in december 1945 en januari 1946 veertien keer in 'Het Gulden Vlies' op de planken. Johan te Slaa en zijn vrouw Lia Wit samen in de komische opera 'How do you do Mr Chewinggum Het oeuvre 'Door weer en wind' was in 1946 de titel van een polder revue geschreven voor 'Zang en Vriendschap uit Anna Paulowna. Voor 'Zang en Vriendschap' uit Breezand schreef hij de zangrevue 'Wij starten weer, ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan van deze vereniging. Voor pastoor Vis uit Anna Paulowna werd enkele malen de revue 't Volle leven' opgevoerd door 'Ons Toneel' uit die plaats en D.V.V. uit Langedijk. Het openluchtspel 'Lief en Leed met Oranje' schreef Jan van Alfen ter gelegenheid van het 50-jarig rege ringsjubileum van koningin Wilhelmina op 31 augus tus 1948. De opvoering vond in Broek plaats en er werd door bijna alle verenigingen aan meegedaan. Het succes was zo groot dat een tweede opvoering moest worden gegeven. Op 2 en 3 september vond opnieuw opvoering plaats, maar nu in het Friese Wijckel. Voor de Beemster organiseerde hij iets unieks. Men wilde daar een openluchtspel met paarden houden. Jan van Alfen wist uiteindelijk het stuk 'Mooi Heintjen voor 's- Hertogenbosch' te schrijven, gebaseerd op de figuur van Frederik Hendrik. Op 6 oktober 1949 werd Jan van Alfen, alias Roelof Menkveld, in het zonnetje gezet. In zaal Concordia te Noord-Scharwoude vond een jubileumavond plaats ter ere van zijn 121 /2 jarig bestaan als tekstschrijver. Op deze avond werd veel van zijn werk in verschillende vor men naar voren gebracht. De komische opera 'How do you do, Mr Chewinggum' werd gespeeld door het gezel schap 'De Jonge Zangers' o.l.v. Johan te Slaa. Op 2 juli 1950 vond de viering plaats van het 65-jarig jubi leum van Jan van Hout bij de firma Eecen te Oudkarspel. Hierbij werd de komische opera nogmaals opgevoerd door het gezelschap van Johan te Slaa. De hele huldiging werd zelfs op de VARA radio gemeld. Samen met o.a. Cor Hoogvorst, Siem Gutker, Emmy Bus sen, Bart Eggers en Chr.Venneker bracht Jan van Alfen avondvullende programma's onder de naam Kleinkunst- groep 'Selecta'. Zo luisterden zij bijvoorbeeld het 60-jarig bestaan op van de vereniging 'Floralia huisvlijt' in De Rijp en de koninginnedag in Sint-Pancras. 'Wij zijn paraat' was een succesvolle opvoering t.g.v. het 75-jarig bestaan van Het Witte Kruis in Alkmaar'. Op voe ring vond plaats op 5 september 1950 in Het Gulden Vlies te Alkmaar. Herkenning en erkenning Dank kreeg Jan van Alfen onder meer in 1948 van prinses Wilhelmina voor het schrijven van het declamatorium 'Ons Vorstenhuis'. In 1950 schreef de Belgische Koning Leopold een bedankbrief voor het maken van een gedicht over de koning. Opvallend is dat beide brieven gericht zijn aan: de heer Jan van Alfen, Broek op Langendijk. Men wist feilloos dat hiermee Roelof Menkveld uit de Beatrixstraat werd bedoeld. In dit verband is ook vermel denswaard de brief die zijn vriend en illustrator Hotty Tang uit Amsterdam hem stuurde. Slechts het portret in aquarel van Menkveld en de plaatsnaam staan op de omslag. De brief werd feilloos bezorgd. Naast alle toneelstukken, revue's, libretto's en gedichten schreef Jan van Alfen ook elke week een gedicht in de Langedijker Courant. Evenals zijn verzetsgedichten in de oorlog en zijn kritische kijk op de samenleving in de cri sistijd, waren ook deze gedichten vaak vlijmscherp. De omslag van de brief met daarop het portret van jan van Alfen door Hotty Tang Oktober 2000 15 y. 2

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2000 | | pagina 17